Pielęgnacja włosów latem – jak zabezpieczyć włosy przed słońcem i słoną wodą?

Pielęgnacja włosów latem ma kluczowe znaczenie dla utrzymania ich w dobrej kondycji. Suche powietrze, promienie UV i morska woda przyczyniają się do utraty właściwego poziomu nawilżenia i prowadzą do powstania uszkodzeń fotochemicznych. W ich wyniku włosy stają się matowe, łamliwe i pozbawione blasku. Jak zabezpieczyć włosy przed słońcem i słoną wodą w letnich miesiącach?

Dlaczego pielęgnacja włosów latem jest ważna?

Słońce korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie, jednak z myślą o pięknych i zadbanych włosach warto unikać jego bezpośredniego oddziaływania. Promieniowanie nadfioletowe dociera wraz ze światłem na Ziemię, a jego obecność nie pozostaje obojętna dla wyglądu i kondycji kosmyków. Podczas słonecznego dnia promienie UVB ingerują w obszar łuski włosa zbudowanej z keratyny, natomiast promienie UVA wnikają w nią bezpośrednio, doprowadzając do uszkodzeń fotochemicznych. W efekcie białka i melanina chroniące włosy przed działaniem promieniowania UV ulegają rozpadowi, co prowadzi do utraty protein i rozjaśnienia pasm. Bez odpowiedniej pielęgnacji włosy stają się suche, łamliwe i matowe ze skłonnością do rozdwajania końcówek.

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji włosów latem można również zapobiec działaniu soli zawartej w morzu oraz chloru obecnego w basenie. Kąpiel w takich wodach prowadzi do intensywnego wysuszania się włosów, a w połączeniu z wystawieniem mokrych kosmyków na działanie promieni UV włókna keratynowe ulegają osłabieniu ze zdwojoną siłą.

Jak powinna wyglądać ochrona włosów przed słońcem i słoną wodą?

O włosy należy dbać przez cały rok, jednak jeszcze przed rozpoczęciem lata warto wprowadzić pielęgnację, która zabezpieczy je przed niesprzyjającymi czynnikami. Z myślą o ochronie włosów przed słońcem i słoną wodą warto postawić na przewiewne nakrycia głowy, które pozwolą skórze oddychać i jednocześnie zabezpieczą pasma przed bezpośrednim działaniem promieni UV. Sprawdzą się kapelusze i chusty wykonane z naturalnych materiałów.

Przed wyjściem na basen lub plażę włosy najlepiej zmoczyć i upiąć. Dzięki takiemu zabiegowi wilgotne kosmyki nie wchłoną dużej ilości wody z dodatkiem soli lub chloru podczas kąpieli, co korzystnie wpłynie na zachowanie włókien keratynowych w dobrej kondycji. Zaleca się również przepłukanie włosów po zakończeniu kąpieli – niespłukana woda morska, podobnie jak chlorowana, pod wpływem działania promieni słonecznych prowadzi do intensywnego przesuszania się kosmyków i otwarcia łusek włosa. W efekcie pasma stają się szorstkie, matowe i trudno się rozczesują.

Kosmetyki do pielęgnacji włosów latem

W pielęgnacji włosów latem nie można pominąć stosowania kosmetyków o działaniu ochronnym. Dostępne są preparaty bez spłukiwania w formie mgiełek lub olejków do włosów wzbogacone w filtr UV, które zatrzymują promieniowanie na powierzchni włosa i nie pozwalają mu przeniknąć do jego struktur.

Po plażowaniu powinno się dokładnie oczyścić kosmyki z pozostałości morskiej lub chlorowanej wody. Do tego warto wykorzystać delikatne szampony o właściwościach regenerujących, a następnie nałożyć odżywkę lub maskę bogatą w substancje odżywcze. Dobrym wyborem będzie zakup produktów z obecnymi w składzie ceramidami i naturalnymi lipidami. W okresie letnim należy również zrezygnować z suszenia i modelowania włosów na ciepło – lepiej pozostawić je do samoistnego wyschnięcia lub przyspieszyć cały proces przy użyciu suszarki z funkcją zimnego nawiewu.

Wizyta w gabinecie trychologa

Utrzymanie wysokiego poziomu nawilżenia włosów sprawia, że stają się one wytrzymałe i elastyczne. Przed wyjazdem na urlop warto zadbać o odżywienie kosmyków, korzystając z profesjonalnej pomocy trychologa. W naszym Centrum Medycyny Biomedika wykonujemy zabieg mikrofalowej sauny ozonowej, który głęboko nawilża i zwiększa sprężystość włosów, można również zakupić kosmetyki do włosów chroniące ich strukturę przed słońcem. Po przyjeździe z pobytu na intensywnym słońcu wykonujemy zabiegi na poprawę kondycji włosów.

Wizyta u trychologa może być również wskazana w przypadku wypadania włosów po ciąży, czy łysienia u kobiet i mężczyzn — odwiedź nasz gabinet i sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Komentarze zostały zablokowane.