Skip to content

Podmiot leczniczy. Pomagamy od 1997 r.

Analiza Pierwiastkowa Włosa

Czym jest Analiza Pierwiastkowa Włosów (APW) i jakie pierwiastki oznaczamy w badaniu włosa?

Analiza Pierwiastkowa Włosów jest nowoczesną metodą diagnostyczną umożliwiającą ocenę stanu odżywienia organizmu. Skład mineralny włosów odzwierciedla wiele równowag fizjologicznych organizmu.

Na podstawie ilości 29 pierwiastków i ich wzajemnych proporcji we włosach opisujemy charakterystyczne cechy metabolizmu badanej osoby.

Oznaczamy 24 biopierwiastki: wapń, sód, potas, fosfor, cynk, magnez, żelazo, miedź, molibden, kobalt, chrom, lit, stront, nikiel, mangan, selen, wanad, bor, bar, siarka, srebro, krzem, jod, cyna.

Oraz 5 pierwiastków toksycznych: arsen, rtęć, glin, kadm, ołów.

Analiza Pierwiastkowa Włosa
pierwiastek-wlosy-img

Dlaczego warto zrobić badanie pierwiastkowe włosa?

Dieta uboga w witaminy i mikroelementy, stres, brak ruchu, szybki tryb życia prowadzą do zachwiania równowagi pierwiastkowej w organizmie. Utrzymujący się przez dłuższy czas stan nadmiarów i niedoborów pierwiastków prowadzi do zaburzeń metabolicznych, które w dalszej perspektywie mogą przyczyniać się do powstawania przewlekłych chorób.

Można przeciwdziałać tym tendencjom przez zastosowanie odpowiedniej suplementacji witaminowo-mikroelementowej i diety. Należy poznać dokładne potrzeby swojego organizmu, aby dostarczyć mu odpowiednie substancje odżywcze i wyrównać proporcje pierwiastków w organizmie.

Umów wizytę

Kiedy warto wykonać badanie?

Analiza pierwiastkowa włosa jest przydatna w przypadku osób, które doświadczają stresu i napięcia na co dzień, sportowców dążących do poprawy wyników w wykonywanych aktywnościach, kobiet w ciąży i karmiących piersią, osób z dolegliwościami o niejasnym źródle, osób z problemami z włosami, takimi jak nadmierne wypadanie, łamliwość, brak porostu czy ogólne pogorszenie kondycji włosów, oraz wszystkich, którzy nieregularnie się odżywiają i chcą zadbać o swoje zdrowie.

Analiza Pierwiastkowa Włosa
Analiza Pierwiastkowa Włosa

Badanie włosa czy badanie z krwi?

Włosy są idealnym materiałem do badania, ponieważ posiadają stały skład chemiczny, co umożliwia łatwe ich przechowywanie i transportowanie. Podstawowym materiałem badawczym w medycynie jest krew. Badania krwi służą głównie do identyfikacji choroby i śledzenia jej przebiegu. Ponieważ krew jest najważniejszą tkanką w organizmie utrzymującą ciągłość procesów życiowych, istnieje wiele mechanizmów buforujących, dbających, aby jej skład był możliwie jak najlepszy. Skład krwi może bardzo szybko się zmieniać, w zależności od stanu fizjologicznego i od sposobu żywienia. Dlatego na podstawie analizy składu mineralnego krwi nie można określić stanu odżywienia organizmu.

Włosy rosną w stałym tempie 1 cm na miesiąc i chwilowe zmiany stanu zdrowia nie mają wpływu na wynik badania włosa (APW). Gromadząc w sobie wszystkie pierwiastki obecne w organizmie, obrazują stan odżywienia organizmu z okresu ostatnich kilku tygodni. W ten sposób niwelowane są krótkotrwałe odchylenia stanu fizjologicznego organizmu osoby badanej.

Jak się przygotować do badania?

Przed przystąpieniem do badania włosa, ważne jest odpowiednie przygotowanie. Włosy farbowane i poddawane chemicznym zabiegom nie nadają się do analizy.

Osoby, które korzystają z takich zabiegów, powinny odczekać co najmniej 8 tygodni, aby włosy naturalne odrosły do odpowiedniej długości (około 3-4 cm od nasady) do celów badania.

Minimalna długość włosów do analizy wynosi 2 cm dla osób z naturalnymi włosami.

Przed wizytą w gabinecie trychologicznym zaleca się unikanie stosowania środków stylizujących i umycie włosów szamponem oczyszczającym.

Umów wizytę

Analiza Pierwiastkowa Włosa
Analiza Pierwiastkowa Włosa

Analiza włosa – opis zabiegu:

1. Na początku spotkania przeprowadzana jest ankieta medyczna.

2. Następnie przechodzimy do pobrania niedużej ilości włosów (ok.1 łyżka stołowa). Włosy wycinane są kępkami z kilku miejsc z potylicy (z tyłu głowy między uszami). Pobierane jest 3-4 cm włosa licząc od skóry. Jeżeli włosy mają mniej niż 5 mm długości, należy odczekać około 4 tygodni do momentu odrostu włosów, aby uzyskały długość minimum 1 cm.

3. W celu przeprowadzenia badania włosy muszą być: naturalne (niefarbowane, niepoddane zabiegom chemicznym) oraz czyste (umyte, bez środków do stylizacji np. lakieru, pianki, żelu itp.) Jeżeli ostatnio włosy były farbowane, wówczas należy poczekać przynajmniej 6-8 tygodni i wyciąć do badania tylko odrosty (te dalsze, ufarbowane należy odciąć i wyrzucić).

4. Po wycięciu włosów wysyłane są one wraz z ankietą do laboratorium w celu przeprowadzenia analizy.

Trzy rodzaje badań włosów i przykładowe wyniki:

W Centrum Medycyny i Trychologii Biomedika mamy dostępne trzy rodzaje badań włosów, które skierowane są do osób z różnymi dolegliwościami i mających na celu lepsze poznanie swojego organizmu w celu świadomego dbania o zdrowie. Badanie pierwiastkowe włosa wykonujemy przy współpracy z laboratorium Biomol Med oraz Life Line Diag.

Wyniki badań mogą być bardziej lub mniej obszerne w zależności od wybranej metody.

Zobacz przykładowy wynik:

Analiza Pierwiastkowa Włosa – Badanie włosa Biomol

Analiza Pierwiastkowa Włosa – EHA (Elemental Hair Analysys)

Analiza Pierwiastkowa Włosa – H4H (Health4Hair)

Analiza Pierwiastkowa Włosa
Analiza Pierwiastkowa Włosa

Jesteś zainteresowany badaniem włosa?

Jeśli jesteś zainteresowany badaniem włosów we Wrocławiu, możesz umówić się na wizytę w Centrum Medycyny i Trychologii Biomedika. Po przeprowadzeniu wywiadu i wstępnej diagnozy dobierzemy odpowiednią metodę analizy, która zapewni najbardziej wiarygodne wyniki dotyczące problemu zgłaszanego przez pacjenta. W celu umówienia wizyty warto skontaktować się bezpośrednio z Centrum Medycyny i Trychologii Biomedika, które pomoże zadbać o piękny wygląd włosów i dobre samopoczucie na co dzień.

Umów wizytę

Marzena Wierzęć (trycholog)

Więcej o mnie tutaj