Wypadanie włosów po ciąży – ile trwa i jak mu zaradzić?
W organizmie przyszłych mam zachodzi wiele procesów i przemian hormonalnych, które wpływają na liczbę oraz stan włosów. Wiele kobiet odczuwa poprawę ich ogólnej kondycji i zauważalny porost włosów w ciąży, jednak tuż po urodzeniu dziecka sytuacja diametralnie się zmienia. Wypadanie włosów po ciąży to przejściowy proces, charakterystyczny dla mam w okresie laktacji, jednak nie można go lekceważyć. Jak długo wypadają włosy po ciąży i porodzie, i czy można temu zaradzić?
Wypadanie włosów po porodzie – przyczyny
Za przyczynę wypadania włosów po ciąży uznaje się zmiany stężeń hormonów, a dokładnie spadek poziomu estrogenów. Proces ten jest następstwem wcześniejszych zmian układu hormonalnego – w czasie ciąży estrogeny utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Jedną z ich funkcji jest regulowanie pierwszej fazy wzrostu włosa (anagenu), w której znajduje się większość wszystkich włosów na głowie. Przy większej ilości estrogenów poprawia się stan włosów, stają się one gęstsze, szybciej rosną i nie wypadają. Po ciąży poziom estrogenu wraca do normy, co powoduje zahamowanie wzrostu włosów i przejście ich w stan fazy spoczynkowej (telogenu). W konsekwencji wypadają zarówno włosy „zatrzymane” w okresie ciąży, jak i odpowiadające naturalnemu zakończeniu cyklu życia włosa.
Kiedy zaczynają wypadać włosy po ciąży?
Nadmierne wypadanie włosów rozpoczyna się około 2-4 miesiące po porodzie. Czas ten odpowiada długości fazy spoczynkowej włosa, która ma miejsce przed jego utratą. Mimo że wypadanie włosów po porodzie jest procesem naturalnym i przeminie samoistnie, sytuacja ta często odbija się na samopoczuciu młodych mam, które mogą utracić nawet 30-50 % objętości wszystkich kosmyków. Włosy po ciąży wypadają najczęściej podczas wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych, takich jak mycie oraz czesanie, a ilość pozostawionych na szczotce włosów sprzyja obniżeniu samooceny.
Ile trwa wypadanie włosów po ciąży?
Wiele osób zastanawia się, jak długo wypadają włosy po ciąży. Nie ma na to niestety jednej odpowiedzi, ponieważ silne wypadanie włosów po ciąży to indywidualny proces i trudno wskazać jego długość w stosunku do każdej przyszłej mamy. U niektórych kobiet włosy wypadają do 3 miesięcy po porodzie, natomiast u innych zmiany będą zauważalne jeszcze przez 6, a nawet 12 miesięcy. Wypadanie włosów zazwyczaj ustaje samoistnie, jednak warto stale przyglądać się swojemu ciału, ponieważ wzmożona utrata kosmyków może być związana z innymi nieprawidłowościami organizmu, które ujawniły się po ciąży. Łysieniu poporodowemu towarzyszą często niedobory witamin oraz zaburzenia hormonalne. Jeśli po 12 miesiącach od urodzenia dziecka włosy wciąż nadmiernie wypadają, warto udać się na konsultację do gabinetu specjalisty trychologa.
Wypadanie włosów po ciąży a karmienie piersią
Nadmierne wypadanie włosów po porodzie może mieć związek z karmieniem piersią. Przy laktacji w organizmie wzrasta poziom prolaktyny, która stymuluje produkcję mleka. Jednocześnie kolejne zmiany stężeń hormonów – w tym przypadku wzrost poziomu prolaktyny (hiperprolaktynemia) może wpływać na wydłużenie się okresu wypadania włosów po ciąży.
Jak wzmocnić włosy po porodzie?
Włosy wypadające po ciąży potrzebują wzmocnienia w postaci preparatów witaminowych przyjmowanych doustnie, które uzupełnią niedobory i wpłyną na ich jakość oraz kondycję. Sprawdzą się także kosmetyki (szampony, odżywki, wcierki) do stosowania zewnętrznego, które przywrócą włosom dawny blask i odpowiednio odżywią. W tym przypadku szczególną ostrożność powinny zachować matki karmiące piersią, które ze względu na laktację muszą zrezygnować ze stosowania witamin, ziół oraz kosmetyków o silnej formule do czasu stabilizacji poziomu hormonów.
Kluczowe znaczenie ma również utrzymywanie odpowiedniej diety bogatej w warzywa i owoce, a także właściwej pielęgnacji. Domowe kuracje z wykorzystaniem dermokosmetyków mogą poprawić stan włosów i jakość życia młodych mam. Doskonałym rozwiązaniem jest również konsultacja trychologiczna, w trakcie której specjalista dobierze indywidualny sposób terapii przyspieszającej porost włosów. Efektem zabiegów w gabinecie trychologa jest odżywienie, poprawa krążenie w kapilarach wokół mieszków włosowych oraz stabilizacja pracy gruczołów łojowych.
Dzięki terapii pod okiem trychologów z Wrocławia w Centrum Medycyny Biomedika, w krótkim czasie odzyskasz bujne i zdrowe włosy. Polecamy także wizytę w naszym TrichoSpa dla skóry głowy i włosów, gdzie łączymy zabiegi z doznawaniem pięciu zmysłów, które pozwalają się głęboko zrelaksować i zadbać o lepszą kondycję psychiczną po urodzeniu dziecka.