Przy tych schorzeniach skóry głowy i włosów pomoże Ci trycholog
Atopowe Zapalenie Skóry głowy
To choroba skóry o charakterze zapalnym, która może wpływać na skórę głowy i prowadzić do wystąpienia objawów takich jak swędzenie, zaczerwienienie, łuszczenie i wysypka. Jest to choroba przewlekła
Grzybica skóry głowy
Jest to choroba skóry wywołana przez grzyby, które atakują skórę głowy i włosy. Grzyby, które powodują grzybicę skóry głowy, zwykle należą do rodziny dermatofitów, ale mogą też być to drożdże lub pleśnie.
Liszaj płaski mieszkowy, łysienie czołowe
To odmiana liszaja przebiegająca z zajęciem mieszków włosowych. Jest on najczęstszą przyczyną łysienia bliznowaciejącego.
Łysienie androgenowe żeńskie
Objawia się charakterystycznym przerzedzeniem włosów na czubku głowy. Przypadłość czasem ma postać stopniowo zwiększających się prześwitów skóry, które w następnym stadium łysienia zaczynają pojawiać się również poniżej czubka głowy. Włosy wypadają ze wzmożoną częstotliwością w sposób rozlany, a największą utratę gęstości można zaobserwować w części czołowej. Nie mniej linia włosów przy czole zostaje zachowana, a łysienie zajmuje największy obszar w kierunku czubka głowy i okolic ciemienia.
Łysienie androgenowe męskie
Cechuje charakterystyczny przebieg, który nie sposób pomylić z innym rodzajem schorzenia. Diagnostyka może sprawić problem w początkowym stadium choroby, jednak w miarę rozwoju łysienia można dostrzec zestaw cech typowych dla tej przypadłości.
Na początku włosy stają się cieńsze i z większą częstotliwością wypadają z okolic czoła oraz skroni. Utrata kosmyków postępuje z okolicy ciemieniowej (czubka głowy) i kolejno włosy przerzedzają się ponownie od czubka głowy do części skroniowo-czołowej. W efekcie na głowie osoby dotkniętej schorzeniem tworzy się charakterystyczna korona z włosów pozostałych na potylicy oraz w mniejszym stopniu – w okolicach skroni.
Łysienie telogenowe
Twoje włosy nadmiernie wypadają i masz wrażenie, że są wszędzie.? Zostawiasz je na szczotce, zbierasz w dłoniach, są na poduszce, pod prysznicem. Być może czujesz się od jakiegoś czasu osłabiona, przygnębiona, a Twoje włosy są suche, matowe i łamią się.
Łysienie plackowate
Jest to choroba autoimmunologiczna, która powoduje, że system odpornościowy organizmu zaczyna atakować własne komórki skóry głowy, co prowadzi do utraty włosów w określonych obszarach. Chociaż przyczyny tej choroby nie są w pełni poznane, wiadomo, że na jej rozwój wpływają czynniki genetyczne oraz środowiskowe.
Łojotok
To stan, w którym skóra na głowie produkuje zbyt dużo łoju. Jest to zazwyczaj wynik nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, które produkują łoje, substancje tłuste, które chronią skórę przed wysychaniem i infekcjami.
Łojotokowe Zapalenie Skóry
To choroba skóry, która charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym skóry głowy i skłonnością do nawrotów. Choroba ta jest spowodowana nadmierną produkcją łoju i wzrostem drobnoustrojów, takich jak drożdże Malassezia.
Objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy obejmują zaczerwienienie, łuszczenie, świąd i pieczenie skóry głowy, a także powstawanie tłustych, żółtawych łusek.
Łupież
Łupież to nic innego jak złuszczenie powierzchniowych warstw zrogowaciałego naskórka na owłosionej skórze głowy.
Łuszczyca skóry głowy
Łuszczyca skóry głowy to przewlekła choroba skóry, która charakteryzuje się występowaniem łusek na skórze głowy. Choroba ta może wpłynąć na wygląd i jakość włosów, a także powodować swędzenie i pieczenie skóry głowy.
Nadmierne wypadanie włosów
Nadmierne wypadanie włosów to zjawisko, w którym ilość wypadających włosów jest większa niż normalna.
Nużeniec
Powszechnie występujący w naszym środowisku pasożyt powodujący chorobę zwaną nużycą. Nużyca najczęściej pojawia się u dorosłych i przeważnie częstotliwość jej występowania jest większa u kobiet niż u mężczyzn.
Trichollomania
Trichotillomania to zaburzenie kontroli impulsów, które charakteryzuje się powtarzającymi się impulsywnymi napadami wyrwania lub wyciągnięcia włosów z różnych części ciała, w tym z głowy.
Zapalenie mieszków włosa
Zapalenie mieszków włosowych powoduje powstawanie na skórze małych czerwonych wypukłych guzków, często są to wykwity z treścią ropną. Osoba dotknięta tym problemem odczuwa świąd skóry głowy, bolesność zmienionych okolic, zaczerwienienie, a nawet łysienie bliznowaciejące
Zapalenie mieszków włosa wyłysiające
Wyłysiajace zapalenie mieszków włosa jest rzadką chorobą, która głównie dotyka mężczyzn, charakteryzującą się stopniową utratą włosów na owłosionej skórze głowy w wyniku bliznowacenia mieszka włosowego.
Zniszczona łodyga włosa
Pielęgnacja włosów jest niezwykle istotna, gdyż włosy są ważnym elementem wizerunku i wpływają na nasze samopoczucie. Zniszczone włosy mogą być przyczyną problemów z ich stylizacją, a także wpłynąć na ogólną kondycję skóry głowy.