Łysienie plackowate – przyczyny, rodzaje, leczenie.
Łysienie plackowate przyjmuje różne formy i w początkowej fazie trudno je rozpoznać. Choroba ma charakter nawrotowy, a włosy wypadają okresowo. Prawidłowo dobrane leczenie w połączeniu z zabiegami trychologicznymi zapobiega nawrotom, wspomaga wzrost włosów i przywraca równowagę fizjologiczną skóry głowy. Jak objawia się dolegliwość i co ją wywołuje? Poznaj skuteczne metody walki z łysieniem plackowatym wprost z gabinetu trychologa.
Objawy łysienia plackowatego
Łysienie plackowate to choroba o podłożu immunologicznym i przewlekłym charakterze. Jej głównym objawem jest punktowe wypadanie włosów na skutek pojawiających się okrągłych lub obłych ognisk zapalnych (najczęściej na skórze głowy, ale zmiany występują również na innych owłosionych obszarach ciała). Stan zapalny sprawia, że mieszki włosowe obkurczają się, a włosy stają się cienkie i wypadają, pozostawiając widoczne „placki” łysiny na skórze.
Typowe objawy łysienia plackowatego ograniczają się jedynie do okresowej utraty włosów. Stan zapalny nie wywołuje bólu, a świąd i zaczerwienienie pojawiają się sporadycznie u nieznacznego odsetka osób dotkniętych dolegliwością. Skóra pozostaje niezmieniona pod względem zbliznowaceń, jednak osoby z łysieniem plackowatym mogą odczuwać znaczne pogorszenie jakości życia. W niektórych przypadkach wygląd zewnętrzny prowadzi do stanów wyobcowania, przygnębienia, a nawet depresji.
Jak rozpoznać łysienie plackowate?
Łysienie plackowate cechuje nawrotowy charakter, a intensywność wypadania włosów zależy od indywidualnych predyspozycji i przyczyn ujawnienia się choroby. Zdarza się, że incydent miejscowej utraty włosów jest jednorazowy, jednak choroba często nie ustępuje, a widoczne zmiany postępują. W miarę rozwoju przypadłości łyse ogniska stanu zapalnego mogą zajmować kolejne obszary skóry i zlewać się z sąsiadującymi „plackami” łysiny. Między takimi obszarami można zauważyć tzw. włosy wykrzyknikowe, czyli wystające na wysokość kilku milimetrów łodygi włosów.
Na podstawie wyglądu i miejsca występowania zmian zapalnych na skórze powstała klasyfikacja poszczególnych rodzajów choroby. Najczęściej diagnozuje się:
- Łysienie plackowate zwykłe – ogniska zapalne występują w wielu miejscach na skórze głowy, mogą się powiększać i sąsiadować ze sobą.
- Łysienie plackowate uogólnione – łysienie obejmuje cały obszar skóry głowy, pojawia się na twarzy (głównie w okolicy brwi, rzęs, zarostu) oraz innych partiach ciała.
- Łysienie plackowate całkowite – następuje zupełna utrata włosów na skórze głowy, a w innych miejscach, np. na twarzy, włosy stale rosną.
Łysienie plackowate – przyczyny
Przyczyn łysienia plackowatego może być tyle, ile przypadków. Za najczęściej sprzyjające wystąpieniu punktowej utraty włosów uznaje się czynniki:
- Immunologiczne, związane z wystąpieniem reakcji obronnej organizmu (komórki wytwarzają cytokiny, czyli białka mobilizujące komórki odpornościowe o prozapalnym charakterze. W konsekwencji włosy staję się osłabione, cienkie i wypadają).
- Autoimmunologiczne (związane z obecnością innych chorób).
- Genetyczne (szacuje się, że w około 10-20% choroba jest dziedziczona).
- Psychosomatyczne (silny lub długotrwały stres oraz traumatyczne doświadczenia wywołują chorobę).
Łysienie plackowate u dzieci
Łysienie plackowate u kobiet, jak i u mężczyzn występuje z podobną częstotliwością, a objawy ujawniają się często jeszcze przed 30. rokiem życia. W niektórych przypadkach choroba dotyka również dzieci (głównie nastolatków), chociaż trudno jednoznacznie określić wiek pojawienia się pierwszych ognisk zapalnych.
Łysienie plackowate – leczenie
Leczenie łysienia plackowatego najlepiej rozpocząć jak najszybciej po zdiagnozowaniu przypadłości. Dobór terapii farmakologicznej zawsze powinny poprzedzać szczegółowe badania i konsultacja lekarska, ponieważ każdy przypadek może wiązać się z podjęciem innej metody leczenia. W czasie kuracji stosuje się sterydowe środki farmakologiczne do podawania zewnętrznego (maści, kremy, preparaty) oraz (z mniejszą częstotliwością) również doustne leki sterydowe. Widoczną poprawę można zauważyć również po zabiegach: wąskopasmowej terapii UVB oraz fotochemioterapii.
Skuteczne metody walki z łysieniem plackowatym oferuje specjalista trycholog. Wizyta w gabinecie rozpoczyna się od szczegółowej analizy stanu skóry głowy i włosów podczas badania trichoskopowego przy użyciu mikrokamery. Następnie na podstawie indywidualnej konsultacji planuje się dalszą diagnostykę, kurację i zabiegi trychologiczne. Zaleca się m.in. mezoterapię igłową, terapię proteoglikanami, mezoterapię skoncentrowanym tlenem czy infuzję tlenową. Priorytetem jest proces wspomagający odrost włosów i zahamowanie rozwoju ognisk łysienia oraz jego nawrotów.
W Centrum Medycyny Biomedika osoby mogą się dogłębnie zrelaksować i wyciszyć – zabiegi na skórę głowy wykonywane są z wykorzystaniem terapii oddziałujących na pięć zmysłów. Taka kuracja wspomaga proces leczenia i niweluje przyczynę zaburzeń psychosomatycznych, które mogą wpływać na wzmożone wypadanie włosów i przebieg choroby.