Łysienie telogenowe – przyczyny, rodzaje, leczenie 

Gęste włosy to atrybut każdej kobiety i powód dobrego samopoczucia u mężczyzn, dlatego dbanie o ich prawidłowy wzrost ma duże znaczenie. Skrócenie fazy wzrostu włosów przyczynia się do osłabienia i zbyt wczesnego wypadania. Objawy łysienia telogenowego można zahamować i przywrócić równowagę fizjologiczną włosów, diagnozując przyczynę problemu i skutecznie jej przeciwdziałając. Jak rozpoznać i leczyć telogenowe wypadanie włosów?

Łysienie telogenowe – objawy

Łysienie telogenowe wynika ze skrócenia fazy wzrostu włosa, która zależy od wielu czynników. Większy odsetek włosów telogenowych przekłada się na zauważalne przerzedzenie ogólnej liczby włosów na głowie – w fazie telogenu znajduje się wówczas co najmniej 25% wszystkich mieszków włosowych (przy unormowanym cyklu odsetek stanowi ok. 10%). Włosy telogenowe stają się osłabione i stopniowo zaczynają wypadać, co wynika z naturalnego procesu i zastępowania ich miejsca przez włos w fazie anagenu, który dopiero rozpoczął wzrost. Dla jak najlepszego zrozumienia zachodzącego procesu i uświadomienia sobie istoty zaburzeń warto poznać wszystkie fazy składające się na cykl życia włosa.

 • Anagen – pierwsza faza cyklu życia włosa (wzrostowa). Trwa od 3 do 6 lat przy utrzymaniu zdrowej skóry głowy. Utrzymuje się, że około 80-85% wszystkich włosów jest w fazie anagenu.
 • Katagen – druga faza cyklu życia włosa (inwolucyjna, przejściowa). Trwa nie dłużej niż ok. 2 tygodnie i jest jednoznaczna z zatrzymaniem wzrostu włosa. Cebulka włosa ulega zmniejszeniu, a włos zaczyna ją opuszczać – w końcu odrywa się i wędruje ku powierzchni skóry głowy. W fazie katagenu znajduje się ok. 1% wszystkich włosów.
 • Telogen – ostatnia faza cyklu życia włosa (spoczynkowa), związana z łysieniem telogenowym. Jej długość wynosi od 2 do 4 miesięcy, a w czasie tym włos, który opuścił opuszkę włosową jest obecny w górnym odcinku mieszka włosowego do czasu wypchnięcia go przez wzrastający włos w fazie anagenu. W telogenie znajduje się ok. 10% wszystkich włosów.

Następstwo fazy telogenu jest naturalnym procesem w cyklu życia włosa każdej osoby. Kluczowe znaczenie w rozwoju łysienia telogenowego ma jednak zbyt wczesne przejście części z nich w stan spoczynku.

Telogenowe łysienie u kobiet

Łysienie telogenowe dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn w każdym wieku, jednak według przeprowadzanych badań większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów obserwuje się u kobiet. Wynika to głównie z mniejszej odporności na czynniki sprzyjające szybszemu przejściu włosów w stan telogenu, co przyczynia się stopniowo do ich wzmożonego wypadania.

Jak wygląda łysienie telogenowe? Rodzaje

Wyróżnia się różne rodzaje łysienia telogenowego, które wynikają z przebiegu i intensywności wypadania włosów. Rozpoznanie konkretnego stadium schorzenia często możliwe jest już po przeprowadzeniu obszernego wywiadu z pacjentem, a wstępnie postawioną diagnozę potwierdzają badania trichoskopowe. Przebieg łysienia może mieć charakter przewlekły lub ostry.

 • Łysienie telogenowe ostre – dochodzi do nagłego i intensywnego przerzedzenia włosów o charakterze rozlanym. Poprawa często następuje samoistnie, a włosy odrastają w czasie od 4 do 6 miesięcy.
 • Przewlekłe łysienie telogenowe – proces wypadania włosów utrzymuje się przez więcej niż 6-8 miesięcy. Cechą charakterystyczną tego rodzaju schorzenia są przejściowe stany poprawy i ponownego zaostrzenia objawów. Utracie włosów mogą współtowarzyszyć również bóle skóry głowy oraz nadwrażliwość (trichodynia).

Łysienie telogenowe – przyczyny

Ustalenie przyczyny łysienia telogenowego wymaga przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki i nie należy do najłatwiejszych zadań. Przejście włosów w stan telogenu może być wywołane kilkoma czynnikami. Nie jest to jednak niemożliwe do określenia dzięki innowacyjnym metodom badań i wielokierunkowemu wsparciu specjalistów. Za najczęstsze przyczyny łysienia telogenowego uznaje się:

 • zaburzenia hormonalne,
 • długotrwały stres lub silna reakcja emocjonalna,
 • niedobory składników odżywczych, witamin oraz mikro- i makroelementów,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • choroby autoimmunologiczne, endokrynologiczne, stany gorączkowe,
  • intensywne diety
 • powikłania po przejściu COVID-19.

Każde zaburzenie równowagi w organizmie oddziałuje na stan i kondycję włosów w mniejszym lub większym stopniu. Dzięki zdiagnozowaniu przyczyn i podjęciu kierunkowego leczenia można odwrócić proces i przywrócić gęstość włosów sprzed wystąpienia schorzenia.

Łysienie telogenowe – leczenie

Metoda leczenia łysienia telogenowego zostaje dobrana na podstawie szczegółowych badań, które poprzedza konsultacja trychologiczna i wywiad z pacjentem. Podstawowa analiza stanu skóry głowy i włosów odbywa się podczas badania trichoskopowego przy użyciu specjalnej kamery (powiększającej obraz o kilkaset razy). Specjalista trycholog może zlecić również wykonanie badań krwi, w tym stężeń hormonów oraz analizę pierwiastkową włosa, która pozwala poznać niedobory składu mineralnego włosów i składników ogólnie wpływających na dysfunkcję pracy całego organizmu.

Po ustaleniu przyczyn wypadania włosów wykonuje się zabiegi, których głównych celem jest poprawa kondycji skóry głowy oraz mikrokrążenia, zahamowanie wypadania włosów, odżywienie i dogłębne nawilżenie. W przypadłości tej leczenie wspomagają: mezoterapia igłowa skóry głowy, mezoterapia skoncentrowanym tlenem, peptydowa terapia włosów, terapia proteoglikanami, osocze bogatopłytkowe, infuzja tlenowa czy fototerapia.

Jeśli wymaga tego sytuacja, bardzo często trycholog współpracuje z lekarzami m.in. endokrynologiem, dermatologiem, diabetologiem i psychologiem

W leczeniu łysienia telogenowego bardzo ważne jest usunięcie czynnika sprawczego powodującego łysienie, jeśli tego nie zrobimy, proces terapii nie będzie spełniał oczekiwań.

Komentarze zostały zablokowane.