Łysienie telogenowe
(łac. effluvium telogenicum)
Twoje włosy nadmiernie wypadają i masz wrażenie, że są wszędzie. Zostawiasz je na szczotce, zbierasz w dłoniach, są na poduszce, pod prysznicem. Być może czujesz się od jakiegoś czasu osłabiona, przygnębiona, a Twoje włosy są suche, matowe i łamią się.
Łysienie telogenowe – przyczyny
Ustalenie przyczyny łysienia telogenowego wymaga przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki i nie należy do najłatwiejszych zadań. Przejście włosów w stan telogenu może być wywołane kilkoma czynnikami. Nie jest to jednak niemożliwe do określenia dzięki innowacyjnym metodom badań i wielokierunkowemu wsparciu specjalistów.
Za najczęstsze przyczyny łysienia telogenowego uznaje się:
- zaburzenia hormonalne,
- długotrwały stres lub silna reakcja emocjonalna,
- niedobory składników odżywczych, witamin oraz mikro- i makroelementów,
- przyjmowanie niektórych leków,
- choroby autoimmunologiczne, endokrynologiczne, stany gorączkowe,
- intensywne diety
- powikłania po przejściu COVID-19.
Każde zaburzenie równowagi w organizmie oddziałuje na stan i kondycję włosów w mniejszym lub większym stopniu. Dzięki zdiagnozowaniu przyczyn i podjęciu kierunkowego leczenia można odwrócić proces i przywrócić gęstość włosów sprzed wystąpienia schorzenia.
Łysienie telogenowe – ile trwa?
Łysienie telogenowe charakteryzuje się różną długością okresu wypadania włosów, która zależy od kilku czynników m.in. wdrożenia odpowiedniego sposobu leczenia i reakcji organizmu na nie. Kluczowe znaczenie ma również rodzaj przypadłości – objawy łysienia telogenowego ostrego następują po mniej więcej trzech miesiącach od aktywacji czynnika wywołującego chorobę. W takim przypadku faza wypadania włosów może wydłużyć się nawet do 6 miesięcy.
Przewlekłe łysienie telogenowe cechuje większa odporność na stosowaną kurację, dlatego osoby zmagające się z tą przypadłością, mogą odczuwać oznaki wypadania włosów przez okres dłuższy niż pół roku.
Co robimy?
- skupiamy się holistycznym podejściu i szukamy przyczyny wypadania włosów
- stosujemy zabiegi na poprawę kondycji skóry głowy
- hamujemy wypadanie włosów
- odżywiamy włosy i przyspieszamy porost
- nawilżamy włosy, by były miękkie, lśniące i pełne życia
- poprawiamy mikrokrążenie skóry głowy
- sugerujemy wykonanie odpowiednich badań medycznych