Skip to content

Podmiot leczniczy. Pomagamy od 1997 r.

Badania na nietolerancje pokarmowe

Co to jest nietolerancja pokarmowa?

Nietolerancje pokarmowe należą do grupy niepożądanych reakcji organizmu występujących po spożyciu pokarmów, które są dobrze tolerowane przez osoby zdrowe. Reakcje te można podzielić na reakcje o podłożu immunologicznym – alergie pokarmowe, oraz nieimmunologicznym – nietolerancje pokarmowe.

Diagnostyka nietolerancji pokarmowej IgG zależnej

Nietolerancja pokarmowa charakteryzuje się zwiększonym stężeniem przeciwciał klasy IgG produkowanych we krwi przeciwko antygenom pokarmowym. Testy na nietolerancję pokarmową pozwalają oznaczyć miano tych przeciwciał i na tej podstawie dobrać dietę eliminacyjno-rotacyjną. Część pacjentów, po odstawieniu problematycznych pokarmów, odnotowuje pozbycie się uporczywych objawów i powrót do zdrowia.
 
Testy na nietolerancje pokarmowe wykonywane są z krwi pobranej z palca bądź żyły pacjenta. 
 
Po około 14 dniach wynik badania na nietolerancje pokarmowe przesyłany jest do Państwa drogą mailową.
 

Umów wizytę

Nietolerancja pokarmowa
Nietolerancja pokarmowa

Jakie badania na nietolerancje pokarmowe?

Wykonujemy laboratoryjne testy z krwi na nietolerancje pokarmowe:

  • Nietolerancja pokarmowa 70 produktów – Test Valida
  • Nietolerancja pokarmowa 125 produktów – Test Valida
  • Nietolerancja pokarmowa 235 produktów – Test Valida

Sprawdź testowane produkty

Nietolerancja pokarmowa a alergia — różnice

Objawy nietolerancji pokarmowej mają charakter zdecydowanie bardziej dyskretny, przebiegają łagodniej, co skutkuje trudniejszą identyfikacją. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle z pewnym opóźnieniem – nawet po kilku godzinach od spożycia danego produktu i mogą utrzymywać się przez kilka godzin aż do następnego dnia.

W przypadku alergii reakcja organizmu na spożycie uczulającego produktu jest natychmiastowa i następuje tuż po zjedzeniu nawet minimalnej ilości alergenu. Tak wygląda reakcja obronna ze strony układu immunologicznego. Najczęściej występuje obrzęk utrudniający oddychanie, biegunki, wymioty. Należy wówczas wykonać testy na alergie pokarmowe.

Natomiast osoby z nietolerancją pokarmową są zwykle w stanie spożyć umiarkowaną ilość danej substancji lub produktu bez poważniejszych następstw. Jeśli jednak przyjmują znaczne ilości danego produktu lub spożywają go zbyt często, mogą pojawić się u nichobjawy nietolerancji pokarmowej, ponieważ ich organizm ma problemy z trawieniem danego pokarmu.

Nietolerancja pokarmowa
Nietolerancja pokarmowa

Test na nietolerancje pokarmowe i co dalej?

Jeżeli test na nietolerancje pokarmowe wykaże podwyższone stężenie przeciwciał przeciwko konkretnemu produktowi żywnościowemu, zalecane jest wyeliminować go całkowicie ze swojej diety na co najmniej 3 miesiące i zastąpić je innym, nieuczulającym produktem.

Jeżeli badanie wskaże na nietolerancje wielu pokarmów, zaleca się wówczas redukować ilość danego pokarmu w diecie aż do całkowitego wyeliminowania.
Wyeliminowanie z diety nietolerowanego pokarmu na okres od 3 do 6 miesięcy wiąże się z obniżeniem poziomu przeciwciał, dlatego dopiero po tym okresie można podjąć próbę ponownego wprowadzenia tego pokarmu, ale w małej ilości i monitorować czy nie występują objawy nietolerancji. Zaleca się dietę rotacyjną dla produktów z mniejszym natężeniem nietolerancji pokarmowej. Można skorzystać z usług naszego dietetyka klinicznego, który ułoży właściwie dobraną dietę.

Umów wizytę

Wybrane objawy nietolerancji pokarmowej IgG zależnej

Sprawdź, czy występują u Ciebie te objawy nietolerancji pokarmowej:

  • niepokój (ostry lub chroniczny)
  • artretyzm
  • astma
  • zespół deficytu uwagi
  • zespół hiperaktywności
  • mimowolne moczenie nocne
  • wzdęcia
  • zapalenie oskrzeli
Nietolerancja pokarmowa
Nietolerancja pokarmowa

Prezent dla Ciebie

Do każdego testu na nietolerancję pokarmową otrzymujesz od nas książkę autorstwa Joanny Węglarowicz z życzeniami zdrowia, sygnowaną jej nazwiskiem.

Maria Anna Modna (terapeuta, specjalista BRT)

Więcej o mnie tutaj

Joanna Dziuba (ratownik medyczny)

Więcej o mnie tutaj