Skip to content
Podmiot leczniczy. Pomagamy od 1997 r.

biomedika@wp.pl

Badania na nietolerancje pokarmowe – Wrocław

Co to jest nietolerancja pokarmowa?

Nietolerancje pokarmowe należą do grupy niepożądanych reakcji organizmu występujących po spożyciu pokarmów, które są dobrze tolerowane przez osoby zdrowe. Reakcje te można podzielić na reakcje o podłożu immunologicznym – alergie pokarmowe, oraz nieimmunologicznym – nietolerancje pokarmowe.

Testy na nietolerancje pokarmowe — Wrocław

Badania na nietolerancje pokarmowe pozwalają ustalić nadwrażliwość pokarmową na produkty żywnościowe. Testy na nietolerancje pokarmowe we Wrocławiu wykonujemy z krwi pobranej z palca bądź żyły pacjenta. Materiał pobraniowy przesyłany jest do laboratorium Cambridge-Diagnostics.
Po około 10 dniach wynik badania na nietolerancje pokarmowe przesyłany jest do Państwa drogą mailową.

Nietolerancja pokarmowa
Nietolerancja pokarmowa

Jakie badania na nietolerancje pokarmowe? 

Wykonujemy laboratoryjne testy z krwi na nietolerancje pokarmowe:

Umów wizytę

Nietolerancja pokarmowa a alergia — czym się różnią?

Objawy nietolerancji pokarmowej mają charakter zdecydowanie bardziej dyskretny, przebiegają łagodniej, co skutkuje trudniejszą identyfikacją. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle z pewnym opóźnieniem – nawet po kilku godzinach od spożycia danego produktu i mogą utrzymywać się przez kilka godzin aż do następnego dnia.

W przypadku alergii reakcja organizmu na spożycie uczulającego produktu jest natychmiastowa i następuje tuż po zjedzeniu nawet minimalnej ilości alergenu. Tak wygląda reakcja obronna ze strony układu immunologicznego. Najczęściej występuje obrzęk utrudniający oddychanie, biegunki, wymioty. Należy wówczas wykonać testy na alergie pokarmowe.

Natomiast osoby z nietolerancją pokarmową są zwykle w stanie spożyć umiarkowaną ilość danej substancji lub produktu bez poważniejszych następstw. Jeśli jednak przyjmują znaczne ilości danego produktu lub spożywają go zbyt często, mogą pojawić się u nichobjawy nietolerancji pokarmowej, ponieważ ich organizm ma problemy z trawieniem danego pokarmu.

Nietolerancja pokarmowa
Nietolerancja pokarmowa

Test na nietolerancje pokarmowe i co dalej?

Jeżeli test na nietolerancje pokarmowe wykaże podwyższone stężenie przeciwciał przeciwko konkretnemu produktowi żywnościowemu, zalecane jest wyeliminować go całkowicie ze swojej diety na co najmniej 3 miesiące i zastąpić je innym, nieuczulającym produktem.
Jeżeli badanie wskaże na nietolerancje wielu pokarmów, zaleca się wówczas redukować ilość danego pokarmu w diecie aż do całkowitego wyeliminowania.
Wyeliminowanie z diety nietolerowanego pokarmu na okres od 3 do 6 miesięcy wiąże się z obniżeniem poziomu przeciwciał, dlatego dopiero po tym okresie można podjąć próbę ponownego wprowadzenia tego pokarmu, ale w małej ilości i monitorować czy nie występują objawy nietolerancji. Zaleca się dietę rotacyjną dla produktów z mniejszym natężeniem nietolerancji pokarmowej. Można skorzystać z usług naszego dietetyka klinicznego, który ułoży właściwie dobraną dietę.

Wybrane objawy nietolerancji pokarmowej IgG zależnej

Sprawdź, czy występują u Ciebie te objawy nietolerancji pokarmowej:
niepokój (ostry lub chroniczny)
artretyzm
astma
zespół deficytu uwagi
zespół hiperaktywności
mimowolne moczenie nocne
wzdęcia
zapalenie oskrzeli

Nietolerancja pokarmowa
Nietolerancja pokarmowa

Prezent dla Ciebie

Do każdego testu na Nietolerancję pokarmową otrzymujesz od nas książkę autorstwa Joanny Węglarowicz z życzeniami zdrowia, sygnowaną jej nazwiskiem.

Maria Anna Modna, terapeuta, specjalista BRT wiecej o mnie tutaj

Joanna Dziuba, ratownik medyczny wiecej o mnie tutaj