Jesteśmy placówką medyczną, która od kilku lat zajmuje się diagnostyką i leczeniem boreliozy i koinfekcji. Wykonujemy specjalistyczne badania laboratoryjne wykonane z użyciem najlepszych odczynników światowych firm. Współpracujemy z bardzo cenionym laboratorium w Polsce Centrum Medycznym Wielkoszyński.

 

Służymy pomocą

Jeśli ugryzł Cię kleszcz, podejrzewasz u siebie boreliozę, nie wiesz jak postępować, szukasz pomocy na forach internetowych, czujesz się zagubiony, dotychczasowe leczenie nie pomagało, zgłoś się do nas. Służymy pomocą.

Krok po kroku:

 • zadzwoń do nas 609385040, 609409140 i umów się na konsultację lekarską, jeśli masz dokumentacje medyczną przynieś ją ze sobą
 • lekarz skieruje Cię na właściwe badania w naszej placówce. Nie ma wymagań do badań, abyś był na czczo. Pobierzemy Ci krew, a następnie materiał pobraniowy jak najszybciej wyślemy do Laboratorium Wielkoszyński
 • po 10 dniach Twoje wyniki będą dostępne na stronie wielkoszynski.pl
 • po otrzymaniu wyników ponownie skorzystaj z konsultacji u lekarza na której na bazie wyników lekarz wdroży właściwy dla Ciebie program leczenia
 • podczas leczenia jesteś w kontakcie z nami, ponieważ część zabiegów możesz wykonać u nas, jeśli nie, też pozostajemy w dyspozycji. Służymy pomocą w każdej chwili, ponieważ znamy Twoją niedyspozycję i ból.

 


Borelioza i koinfekcje – diagnostyka i leczenie

Borelioza jest chorobą zakaźną wywołaną przez bakterie należące do krętków, a dochodzi do niej przez ukąszenia przez kleszcza, który był zarażony patogennymi krętkami.

Objawy boreliozy są  różnorodne  i mogą być mylone z objawami wielu innych chorób, tak rożnych jak: zapalenie stawów, porażenia nerwowe, wady serca lub choroby psychiczne, a nawet takich jak stwardnienie rozsiane, czy choroba Alzheimera.

Borelioza w większości przypadków to choroba całkowicie uleczalna, jednak warunkiem tego jest jej wczesne rozpoznanie, co wbrew pozorom może nie być proste.
Aby uzyskać pewność obecności boreliozy, należy skorzystać z wszystkich proponowanych na rynku testów. Oprócz klasycznych testów z krwi warto wykonać badanie biorezonansem.

Diagnostyka boreliozy i koinfekcji

Leczenie boreliozy i koinfekcji

Leczenie boreliozy i koinfekcji jest bardzo indywidualne i kompleksowe.

Pod uwagę brane są wyniki testów na boreliozę i koinfekcję, inne choroby pacjenta, obciążenia organizmu pasożytami lub innymi patogenami, oraz preferencje pacjenta w kierunku metod leczniczych.

W zakres leczenia i wspomagania leczenia wchodzą m.in.:

 • antybiotykoterapia
 • probiotykoterapia
 • oczyszczani organizmu, detox
 • dieta, dobrana indywidualnie
 • terapie kroplówkowe z witamin i mikroelementów
 • suplementacja doustna
 • terapie ziołowe i liposomalne
 • terapie biorezonansowe

Pamiętaj, że sen, zero alkoholu, zero paleniu papierosów, regularne ćwiczenia fizyczne wspierają leczenie boreliozy i koinfekcji.

 


Jak rozpoznać boreliozę?

Wczesne rozpoznanie choroby jest ważne z dwóch powodów, otóż im wcześniejsze leczenie, tym większe prawdopodobieństwo wyleczenia. W okresie późniejszym (przewlekłym) znacznie trudniej rozpoznać tę chorobę.

U wielu chorych, w ciągu kilku dni lub tygodni od ukąszenia przez zakażonego kleszcza, pojawia się charakterystyczny rumień. Za typowy rumień uważa się zmianę skórną o średnicy przynajmniej 5 cm, stopniowo z czasem blednącą od środka. Niestety nierzadko: – rumień może przybierać rożne formy i mieć rożną wielkość (również mniej niż 5 cm), a wtedy rozpoznanie staje się trudniejsze, – rumienia może w ogóle nie być, – wielu ugryzionych nie zauważa rumienia lub nie wiedząc czym jest, lekceważy go.

U części chorych w ciągu kilku dni lub tygodni po ukąszeniu kleszcza mogą wystąpić objawy pseudogrypowe. W najgorszej sytuacji są ci, którzy nie zauważyli ukąszenia kleszcza i nie zaobserwowali charakterystycznego rumienia. Pierwsze objawy pseudogrypowe mogą wówczas zostać mylnie zinterpretowane jako niewinna infekcja wirusowa. Następne, pojawiające się i narastające później, bywają interpretowane jako symptomy innych chorób.

Boreliozę należy podejrzewać zawsze, jeżeli u człowieka poprzednio zdrowego pojawiają się objawy z kilku układów naraz, np. z układu kostnostawowego, endokrynnego i nerwowego, a rutynowo wykonywane badania laboratoryjne nie wykazują odchyleń lub wykazują tylko minimalne zmiany. Objawy mogą być zróżnicowane zarówno pod względem ich ilości i intensywności, jak i układu w którym występują.

Poniżej podajemy objawy najczęściej występujące w zaawansowanej boreliozie. Trzeba pamiętać, że mogą one występować także w innych chorobach i ich obecność jeszcze nie przesądza o rozpoznaniu boreliozy.

Jeżeli ktoś ma kilka poniższych objawów, a jego leczenie nie przynosi efektów, należy rozważyć, czy przyczyną tego stanu nie jest borelioza.

 • gorączka, poty, dreszcze, fale gorąca z nieznanych powodów,
 • zmęczenie (napadowe lub stałe), ociężałość, słaba wytrzymałość fizyczna,
 • wypadanie włosów z nieznanych powodów,
 • budzące ze snu drętwienie kończyn lub tylko palców (czasem bardzo zmienne),
 • drętwienie języka (zwłaszcza jego czubka) lub warg oraz zaburzenia smaku,
 • bóle gardła, bóle jąder, bóle bioder, bóle i kurcze mięśni,
 • tiki mięśni twarzy lub innych mięśni,
 • różnorakie bóle głowy,
 • bóle i obrzęki stawów, często zmienne i „wędrujące”, sztywność stawów i kręgosłupa szyjnego
 • zmiana rytmu wypróżnień (zaparcia lub biegunki),
 • kłucia, mrowienia o zmiennym charakterze;
 • zapalenie nerwu trójdzielnego,
 • jednostronny paraliż twarzy (paraliż Bella),
 • zaburzenia widzenia: podwójne rozmyte widzenie, czarne plamy w polu widzenia
 • zaburzenia koncentracji i otępienie
 • trudności w rozumieniu szybkich dialogów, zapominalstwo, luki pamięciowe, dezorientacja, uczucie „odrealnienia”,
 • zmiany nastroju, drażliwość, depresja,

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich możliwych objawów, ale zawiera te najczęściej spotykane. Bakterie boreliozy są także znajdowane w tkance nerwowej oraz mięśniowej, mogą się ukrywać w paożytach lub torbielach. Objawy kliniczne mogą być podstawą do podjęcia leczenia, nawet gdy nie zauważyliśmy kleszcza.

 


Koinfekcje

Bardzo często kleszcz przekazuje nam obok boreliozy inne zakażenia, które mogą występować równocześnie z boreliozą lub występować niezależnie od niej. Wśrod nich szczegolną rolę odgrywają zarazki bartonelozy, babeszjozy czy mykoplazmy. Te choroby wymagają zupełnie innego leczenia niż borelioza i wydaje się, że bez ich uprzedniego wyeliminowania trudno o wyleczenie boreliozy.

Badania na koinfekcje najlepiej wykonać w miarę szybko, na początku leczenia, aby poźniej nie tracić czasu na nieprawidłowe  leczenie.

Choroby koinfekcyjne

Babeszjoza jest chorobą wywoływaną przez pierwotniaki z rodzaju Babesia. Atakuje erytrocyty. Nie da się jej wyeliminować żadnym z powszechnie używanych schematów leczenia boreliozy. Wymaga ona odrębnego leczenia lekami działającymi na pierwotniaki. Obecnie uważa się, że wiele z ponad trzydziestu gatunków babeszjozy przenoszonych przez kleszcze może być przekazywane człowiekowi. Niestety, wciąż brakuje testów na poszczególne gatunki babeszjozy. Dostępne są testy tylko w kierunku kilku gatunków. Jest to zatem kolejna sytuacja, w której diagnoza kliniczna pełni kluczową rolę.

Jakie są objawy zakażenia babeszjozą u chorych na boreliozę?

Objawy zakażenia babeszjozą mogą wahać się od łagodnych, aż po ciężkie, zagrażające życiu. Postacie łagodne często pozostają nierozpoznane, ponieważ błędnie bierze się je za objawy boreliozy. Zakażenia babeszjozą, nawet te łagodne, mogą powracać po leczeniu i przybierać postać cięższą. Może to nastąpić w dowolnym momencie, nawet po kilku latach od zakażenia!

Wskazówki do rozpoznania zakażenia babeszjozą dotyczą cięższej postaci wczesnego etapu choroby — chorzy na boreliozę pacjenci we wczesnym okresie zakażenia często zgłaszają wysoką gorączkę i dreszcze (zwykle to samo ugryzienie kleszcza jest źródłem obu zakażeń, więc mówimy o wczesnym etapie obu chorób).

Erlichioza  jest koinfekcją odkleszczową powodowaną przez bakterie Ehrlichia chaffeensis I E. Equi.

Jakie objawy powoduje zakażenie erlichiozą u chorych z boreliozą?

W zakażeniu samą erlichiozą lub erlichiozą z boreliozą istotną wskazówką może być stała leukopenia. We wczesnej, rozsianej infekcji występuje trombocytopenia oraz często podwyższone enzymy wątrobowe; u osób z chronicznym zakażeniem występują rzadziej, ale nie powinny być ignorowane. Bóle głowy, bóle mięśni oraz utrzymujące się zmęczenie sugerują erlichiozę, jednakże niezwykle trudno oddzielić te objawy od objawów boreliozy.

Mykoplazmy to bardzo małe bakterie, całkowicie pozbawione ściany komórkowej, co sprawia, że zasiedlają wnętrze kómorki.

Ok. 50% do 65% chorych na boreliozę jest zainfekowanych rożnymi gatunkami mykoplazm. Najbardziej chorzy i oporni na leczenie pacjenci mają prawie zawsze infekcje mykoplazmami. Infekcja mykoplazmami może nastąpić w wyniku ugryzienia przez kleszcza.  Bakterie te mogą rownież przenosić się na drodze kontaktow międzyludzkich.

Jakie objawy powoduje obecność w organizmie mykoplazma?

Choroba może przebiegać bardzo rożnie: od bezobjawowej, poprzez objawy lokalne (np. infekcje dróg oddechowych), aż po infekcje układową. W osłabionym organizmie na skutek innej infekcji (np. krętkiem Borrelii czy chlamydiozą), zakażenie mykoplazmą może dawać bardzo poważne objawy. Mykoplazmy atakują miedzy innymi układ nerwowy, mięśnie (w tym serce) i stawy. Objawy zakażenia tym patogenem są bardzo zbliżone do objawów boreliozy.

Nie do końca jest jasne, czy odkleszczowa bartonelloza jest naprawdę typową bartonelozą, zwaną chorobą kociego pazura, czy może dodatni wynik testów jest jedynie skutkiem reakcji krzyżowej z przeciwciałami skierowanymi na antygeny Bartonelli. Objawy odkleszczowej bartonelozy są inne niż choroby kociego pazura. Leki skuteczne w chorobie kociego pazura mają niską skuteczność w odkleszczowej bartonelozie. Uważa się, że Bartonella jest jednym z patogenów najczęściej występujących w kleszczach.

Jakie objawy może dawać zakażenie bartonellą?

Wskazówką koinfekcji bartonellą są objawy ze strony centralnego układu nerwowego, symetryczne i nieproporcjonalnie silniejsze od pozostałych objawów przewlekłej boreliozy. Zwiększona drażliwość, roztrzęsienie, lęki, bezsenność, zaburzenia czucia skórnego, gorączka a nawet padaczki. Zdarzają się również silne objawy encefalopatii.

Inne charakterystyczne objawy to: nieżyt żołądka, ból brzucha, poranne bóle stop, zwłaszcza podeszew stop, wrażliwe na dotyk podskórne guzki wzdłuż kończyn, czerwone lub sine podłużne wysypki (czasami podobne do rozstępów), grudkowe wysypki, palenie skory, ból skory.

Węzły chłonne mogą być powiększone, może też wystąpić ból gardła. Koinfekcję tą należy również podejrzewać u chorych intensywnie leczonych na boreliozę, którzy wykazują objawy trudno cofającej się encefalopatii i którzy nie byli nigdy leczeni lekami na bartonellę.

 


Kleszcze

Kilka ciekawostek

 • Na terenie Polski występuje około 25 gatunków kleszczy właściwych i obrzeżków.
 • Około 30 proc. kleszczy jest nosicielami boreliozy.
 • Kleszcze pojawiają się w lasach i na łąkach, gdy tylko temperatura powietrza wzrasta powyżej 7 stopni Celcjusza (od marca do listopada). Wrogiem kleszczy są jedynie długie i mroźne zimy
 • Kleszcze wspinają się maksymalnie na wysokość 2 metrów. Przebywają na wysokich trawach, na krzewach, oraz w miejscach, w których wcześniej stała woda.Czają się na nas na obrzeżach polan, na poboczach ścieżek i pod drzewami. Niektóre gatunki przychodzą do naszych mieszkań przez otwarte okna, przez balkon i wentylację. Żyją w szparach ścian, podłóg i pod parapetami.
 • Kleszcze są szybkie i niezauważalne, a ich ataki często skuteczne.
 • Kleszcz potrafi wyczuć swojego żywiciela z odległości nawet 20 metrów. Namierza swoją ofiarę po ciepłocie ciała, zapachu potu a także poprzez wydychany dwutlenek węgla.
 • Kleszcze wybierają sobie miejsca na ciele, w których jest ciepło i wilgotno, a skóra jest delikatna i cienka.
 • Żadne specyfiki nie odstraszają insektów w 100%.
 • Kleszcze unikają zapachu goździkowego, miętowego, lawendowego, szałwiowego, tymiankowego i pomarańczowego. Równie olejek z drzewa herbacianego i z melisy mogą spokojnie zastąpić gotowe specyfiki odstraszające kleszcze.

Profilaktyka:

 • Właściwy ubiór długie rękawy i długie spodnie, wysokie buty,ochrona na szyję i głowę
 • Stosowanie środków odstraszających kleszcze
 • Unikanie wysokich traw, przedzierania się przez krzewy i gałęzie drzew,
 • Obserwacja ciała po powrocie do domu.

Jak wyciągnąć kleszcza:

 • Należy wziąć pęsetę, chwycić kleszcza możliwie jak najniżej przy skórze i pociągnąć wzdłuż wkucia, następnie przemyć spirytusem. Jeżeli w trakcie wyciągania zostanie mam głowa to wystarczy sama dezynfekcja.
 • W momencie gdy kleszcz jest zbyt głęboko i jest ryzyko zostawienia odwłoka należy się udać do lekarza pierwszego kontaktu.
 • Wykręcanie, smarowanie tłuszczem lub innymi środkami kleszcza tylko pogarsza sytuację bo wtedy może zwymiotować i wprowadzić bakterie.
 • Jeśli usuniemy intruza do 12 godzin od wpicia, ryzyko zakażenia przenoszonymi przez niego chorobami jest stosunkowo niewielkie.
 • Usuniętego kleszcza zanieś do badania do Sanepidu
 • Jeśli pojawi się rumień zgłoś się do lekarza.