Czym jest Analiza Pierwiastkowa Włosów (APW)?

Analiza Pierwiastkowa Włosów jest nowoczesną metodą diagnostyczną umożliwiającą ocenę stanu odżywienia organizmu. Skład mineralny włosów odzwierciedla wiele równowag fizjologicznych organizmu. Na podstawie ilości 29 pierwiastków (w tym 5 pierwiastków toksycznych) i ich wzajemnych proporcji we włosach opisujemy charakterystyczne cechy metabolizmu badanej osoby.

Dlaczego warto zrobić badanie pierwiastkowe włosa?

Dieta uboga w witaminy i mikroelementy, stres, brak ruchu, szybki tryb życia prowadzą do zachwiania równowagi pierwiastkowej w organizmie. Utrzymujący się przez dłuższy czas stan nadmiarów i niedoborów pierwiastków prowadzi do zaburzeń metabolicznych, które w dalszej perspektywie mogą przyczyniać się do powstawania przewlekłych chorób. Można przeciwdziałać tym tendencjom przez zastosowanie odpowiedniej suplementacji witaminowo-mikroelementowej i diety. Należy poznać dokładne potrzeby swojego organizmu aby dostarczyć mu odpowiednie substancje odżywcze i wyrównać proporcje pierwiastków w organizmie.

Analiza Pierwiastkowa Włosa – Wskazania

APW bardzo skutecznie wspomaga leczenie zaburzeń:

  • psycho-emocjonalnych (m.in. depresja, zła reakcja na stres),
  • neurologicznych (m.in. SM, parkinsonizm, padaczka, autyzm),
  • dermatologicznych (m.in. łuszczyca, bielactwo, trądzik),
  • trychologicznych (wypadanie włosów, zła kondycja łodygi włosa)
  • kardiologicznych (m.in. miażdżyca, zawał),
  • schorzeń kostno-stawowych (m.in. RZS, osteoporoza).

Wykonanie APW jest wskazane również:

  • osobom narażonym na zwiększony wysiłek (np. praca fizyczna, sport amatorski) i osobom mającym bardzo dużym wysiłek fizyczny (np. sport wyczynowy).
  • w celu zniwelowania problemów złego wchłaniania i wydalania (zaburzenia gastrologiczne) co pozwoli na prawidłowe odżywienie i naturalną detoksykację organizmu.
  • w celu wykazania możliwość złego wpływu na metabolizm pierwiastków toksycznych, a program suplementacyjny pomoże pozbyć się ich z organizmu.
  • dla osób chcących świadomie dbać o swoje zdrowie, w zakresie profilaktyki zdrowia, wspomagająco w procesach leczenia i w rehabilitacji.

Badanie włosa – Jakie pierwiastki oznaczamy

W APW badane są najważniejsze pierwiastki stanowiące o budowie organizmu ludzkiego oraz najistotniejsze proporcje między nimi. Oznaczamy 24 biopierwiastki: wapń, sód, potas, fosfor, cynk, magnez, żelazo, miedź, molibden, kobalt, chrom, lit, stront, nikiel, mangan, selen, wanad, bor, bar, siarka, srebro, krzem, jod, cyna oraz 5 pierwiastków toksycznych: arsen, rtęć, glin, kadm, ołów.

Badanie z włosa czy badanie z krwi?

Włosy są idealnym materiałem do badania, ponieważ posiadają stały skład chemiczny, co umożliwia łatwe ich przechowywanie i transportowanie. Podstawowym materiałem badawczym w medycynie jest krew. Badania krwi służą głównie do identyfikacji choroby i śledzenia jej przebiegu. Ponieważ krew jest najważniejszą tkanką w organizmie utrzymującą ciągłość procesów życiowych, istnieje wiele mechanizmów buforujących, dbających aby jej skład był możliwie jak najlepszy. Skład krwi może bardzo szybko się zmieniać, w zależności od stanu fizjologicznego i od sposobu żywienia. Dlatego na podstawie analizy składu mineralnego krwi nie można określić stanu odżywienia organizmu.

Włosy rosną w stałym tempie 1 cm na miesiąc i chwilowe zmiany stanu zdrowia nie mają wpływu na wynik APW. Włosy gromadząc w sobie wszystkie pierwiastki obecne w organizmie obrazują stan odżywienia organizmu z okresu ostatnich kilku tygodni. W ten sposób niwelowane są krótkotrwałe odchylenia stanu fizjologicznego organizmu osoby badanej.

Pobranie włosów, analiza włosa – opis zabiegu

Na początku spotkania przeprowadzana jest ankieta medyczna.

Następnie przechodzimy do pobrania niedużej ilości włosów (ok.1 łyżka stołowa). Włosy wycinane są kępkami z kilku miejsc z potylicy ( z tyłu głowy między uszami). Pobierane jest 3-4 cm włosa licząc od skóry. Jeżeli włosy mają mniej niż 5 mm długości należy odczekać około 4 tygodni do momentu odrostu włosów, aby uzyskały długość minimum 1 cm.

Do badania włosy muszą być: naturalne (nie farbowane, nie poddane zabiegom chemicznym) oraz czyste (umyte, bez środków do stylizacji np. lakieru, pianki, żelu itp.) Jeżeli ostatnio włosy były farbowane wówczas należy poczekać przynajmniej 6 – 8 tygodni i wyciąć do badania tylko odrosty (te dalsze, ufarbowane należy odciąć i wyrzucić).

Po wycięciu włosów wysyłane są one wraz z ankietą do laboratorium w celu przeprowadzenia analizy.

Analiza Pierwiastkowa Włosa – wyniki

Wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów (APW) otrzymywany jest wersji elektronicznej w terminie do 3 tyg.

W wyniku składającym się z około 40 stron dla osoby dorosłej, oprócz wykresów z wartościami i proporcjami badanych pierwiastków, analizy tendencji zdrowotnych i zaleceń aktywności fizycznej, otrzymasz: opis typu metabolicznego, program suplementacyjny, dietę metaboliczną.

Po otrzymaniu wyników służymy bezpłatną pomocą w doborze suplementacji jako wsparcia poprawy zdrowia.
Opracowaną suplementacje prześlemy e-mailem.