Skip to content

Podmiot leczniczy. Pomagamy od 1997 r.

Zapalenie mieszków włosa

Zapalenie mieszków włosowych powoduje powstawanie na skórze małych czerwonych wypukłych guzków, często są to wykwity z treścią ropną. Osoba dotknięta tym problemem odczuwa świąd skóry głowy, bolesność zmienionych okolic, zaczerwienienie, a nawet łysienie bliznowaciejące.

Wygląd zmian skórnych jest zależny od stopnia zajęcia mieszka włosowego przez proces zapalny. Powierzchowne zapalenie mieszków włosowych charakteryzuje się drobnymi krostkami o wymiarach 1-4 mm na rumieniowym podłożu, krostki często pękają, tworząc strupy i rumień . W niektorych przypadkach o większym stopniu nasilenia dochodzi do powstania czyraków.

Zapalenie mieszków włosa

Rozróżnia się trzy rodzaje zapalenia mieszków włosa:

1. nieinfekcyjne – częste golenie skóry, stosowanie nie właściwych kosmetyków, brak higieny , łojotok.,cukrzyca.

2. infekcyjne – spowodowane bakteriami (paciorkowiec ropny i gronkowiec złocisty), znajduję się on często na błonach śluzowych lub skórze. Bakterie lub grzyby odpowiedzialne za zapalenie mieszków włosowych często są obecne na basenach lub spa, które nie zostały odpowiednio zdezynfekowane. Przy słabej odporności organizmu również: wirus opryszczki, pasożyty i dermatofity powodują infekcyjne zapalenie.

3. kępkowe zapalenie mieszków włosowych jest zlokalizowanym bliznowaceniem bakteryjnym zapaleniem mieszków włosowych wywołanym przez gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus). Kępka włosów jest spowodowana skupieniem sąsiednich jednostek pęcherzykowych z powodu procesu zwłóknienia i zatrzymania włosów telogenowych w rozszerzonym otworze mieszków włosowych. Powodem mogą być nawracające infekcje mieszków włosowych i zatrzymywanie telogenowych włosów w kępkach.

Co robimy?

Terapia stosowana jest w zależności od rodzaju zapalenia mieszków

  • wykonamy badanie mikrobiologiczne z antybiogramem
  • zalecimy właściwą pielęgnację preparatami antybakteryjnymi i nawilżającymi
  • przekażemy działania profilaktyczne
  • wskażemy dietę
  • wykonamy zabiegi fototerapii
  • w przypadku bakteryjnego zapalenia skierujemy do dermatologa w celu leczenia antybiotykoterapią zewnętrzną lub wewnętrzną