Fototerapia w łuszczycy – jakie daje korzyści?
Naświetlanie łuszczycy to forma fototerapii, która umożliwia skuteczną regenerację miejsc zmienionych, również na skórze głowy i zapobiega lub zmniejsza objawy choroby. Przy zabiegu wykorzystuje się specjalistyczną lampę do fototerapii wyposażoną w nowoczesną technologię LED, dzięki której światło przenika do różnych warstw skóry. W efekcie aktywują się jej zdolności regeneracyjne i następuje widoczna poprawa. Na czym dokładnie polega zabieg fototerapii łuszczycy i gdzie można go wykonać?
Co to jest fototerapia i jakie ma zastosowanie na łuszczycę?
Fototerapia to wykorzystywana od lat metoda terapii wspomagająca przebieg leczenia różnych dolegliwości i schorzeń. Polega na zastosowaniu fal elektromagnetycznych o określonej długości i częstotliwości w celu aktywacji mechanizmów regeneracyjnych komórek organizmu. Według badań światło ma kluczowe znaczenie dla zachowania dobrego stanu zdrowia – aktywuje komórki w procesie przemiany materii, poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego oraz stymuluje naturalne procesy regeneracji. Jeśli komórkom organizmu brakuje wybranych drgań (częstotliwości), następstwem tego procesu mogą być różne choroby. W przypadku, gdy niedobór zostanie uzupełniony poprzez naświetlenie wymagającego obszaru, stan zdrowia pacjenta powraca do normy.
Fototerapia ma zastosowanie w przypadku różnych dziedzin medycyny m.in. ortopedii i fizjoterapii, medycynie estetycznej, trychologii, a także dermatologii. Zabieg naświetlania wykorzystuje się często podczas kuracji wspomagających leczenie łuszczycy.
Naświetlanie łuszczycy – na czym polega?
Fototerapia łuszczycy polega na wykonywaniu zabiegów z wykorzystaniem technologii światła LED. Podczas zabiegu z użyciem specjalistycznej lampy naświetleniu poddaje się wybrany obszar ciała przez określony czas – jedna sesja zazwyczaj trwa około 6-15 minut. W czasie naświetlania łuszczycy stosuje się fale elektromagnetyczne o określonej długości i częstotliwości, co wyzwala ich działanie terapeutyczne. W efekcie fototerapii światło precyzyjnie dociera do wnętrza komórek i usprawnia proces gojenia uszkodzonych tkanek, a widoczne zmiany łuszczycowe zanikają. W celu uzyskania optymalnych efektów sesje naświetlania należy powtarzać co najmniej 2-3 razy w tygodniu przez okres wskazany przez specjalistę z dziedziny dermatologii czy trychologii.
Fototerapia w łuszczycy – efekty
Fototerapia łagodzi objawy różnych rodzajów łuszczycy i wspomaga proces regeneracji skóry objętej chorobowymi zmianami. W wyniku naświetlania lampą do fototerapii łuszczycy stan zapalny ulega wyciszeniu i szybciej zachodzi proces gojenia. Zmiany na skórze przestają być widoczne, a objawy schorzenia nie są już uciążliwe dla pacjentów w codziennym życiu. Rozwój łuszczycy zostaje skutecznie zahamowany, a wymiana komórek odpowiedzialnych za wywołanie reakcji łuszczenia skóry ulega spowolnieniu.
Terapia światłem LED w trychologii dostarcza również wielu pozytywnych korzyści przy wsparciu leczenia chorób, takich jak:
- łupież,
- łuszczyca,
- łysienie i łysienie z łojotokiem,
- łysienie plackowate,
- ŁZS (łojotokowe zapalenie skóry),
- nadmierne wypadanie włosów,
- bakteryjne zapalenie mieszków włosa,
- trichodynia.
Naświetlanie łuszczycy we Wrocławiu
W naszym Centrum Medycyny i Trychologii Biomedika we Wrocławiu dla naszych pacjentów oferujemy różne zabiegi światłolecznictwa. Profesjonalnie zajmujemy się fototerapią łuszczycy oraz innych schorzeń skóry głowy. Prowadzimy sesje z wykorzystaniem wysokiej jakości lampy Biophotonic High Light Therapy o nowoczesnej technologii LED, która umożliwia dostosowanie parametrów do potrzeb pacjenta oraz specyfiki przypadłości.