Wypadanie włosów na jesień – jakie są przyczyny i czy jest się czego bać?
Wiele kobiet i mężczyzn obserwuje wzmożone wypadanie włosów jesienią. Proces ten wynika z naturalnego cyklu życia włosa i nie powinien stanowić powodu do zmartwień. W niektórych przypadkach wypadające włosy na jesień wymagają szczególnego wsparcia i pielęgnacji, które dostarczą im składników odżywczych i zahamują proces utraty gęstości. Dlaczego na jesień wypada więcej włosów i jak o nie prawidłowo zadbać?
Wypadanie włosów na jesień – czy to naturalny proces?
Wypadanie włosów jesienią potrafi zaskoczyć niejedną osobę. Proces rozpoczyna się najczęściej przy zmianie temperatur związanych z przejściem z lata na jesień. Chłodniejsze dni, wiatr, a nawet pierwsze poranne przymrozki nie pozostają obojętne dla osłabionych po słonecznej porze roku włosów. W wyniku różnych czynników na jesień wypada więcej kosmyków niż zazwyczaj, a spadek gęstości bujnej czupryny można zauważyć w trakcie codziennych czynności pielęgnacyjnych, takich jak mycie, czesanie i układanie fryzury. Nie ma się jednak, czego obawiać, ponieważ sezonowa utrata włosów jest zjawiskiem naturalnym i przejściowym.
Dlaczego włosy wypadają jesienią?
Wzmożone wypadanie włosów na jesień w wielu przypadkach stanowi odpowiedź organizmu na niewielką liczbę słonecznych dni. Wraz z mniejszą ilością promieni docierających na Ziemię, zmniejsza się ilość produkowanej w mózgu melatoniny, której obecność korzystnie wpływa na wydłużenie fazy wzrostu włosa. Mniejszy udział tego związku powoduje szybsze przejście włosów w stan telogenu – ostatniej fazy wzrostu odpowiadającej za wypadanie. Kolejnym ważnym hormonem w naszym organizmie jest estrogen, który bierze udział w poroście włosów, a swoją kulminację ma w czasie słonecznych dni. Niestety jesienią występuje większe nasilenie działania innego hormonu, czyli testosteronu, który powoduje wzmożone wypadanie włosów. W efekcie jesienią wypada więcej włosów niż podczas innych pór roku, a utrata kosmyków często bywa zauważalna gołym okiem.
Zjawisko wypadania włosów jesienią jest procesem obserwowanym u różnych grup ssaków. W związku z dobiegającym końca cyklem życia przyrody wiele z nich wymienia futro przed nachodzącą zimą, co ma również odzwierciedlenie w życiu ludzi.
Wypadanie włosów jesienią – inne przyczyny
Za nadmierne wypadanie włosów jesienią mogą być odpowiedzialne także czynniki wynikające bezpośrednio z niewłaściwej pielęgnacji i braku odpowiedniej ochrony. Włosy po lecie są osłabione i bardziej narażone na działanie niższych temperatur czy wiatru. Brak nakrycia głowy i kosmetyków pielęgnacyjnych o działaniu odżywczym i nawilżającym w codziennej pielęgnacji może przyspieszyć proces wypadania. Warto również zwrócić uwagę na ogólną odporność organizmu i występowanie infekcji o charakterze przeziębienia. Przejście choroby może niekorzystnie odbić się na kondycji i ilości włosów. Należy mieć świadomość, że włosy wypadają około 2 miesiące po przejściu choroby.
Wypadanie włosów jesienią – ile trwa?
Wypadanie włosów to naturalny proces – każdego dnia człowiek traci od około 50 do 100 włosów. W sezonie jesiennym liczba wypadających włosów wzrasta do nawet 150 na dzień. Warto stale przyglądać się procesowi i kontrolować jego długość. Wzmożone wypadanie włosów na jesień zwykle trwa od 1 do 3 miesięcy. W przypadku zauważenia nadmiernej utraty kosmyków po upływie tego czasu warto udać się do specjalisty, który zajmuje się oceną stanu włosów i skóry głowy. W naszym Centrum Medycyny i Trychologii Biomedika wykonujemy kompleksowe badanie trichoskopowe, a także analizę pierwiastkową składu włosa, które pozwalają ocenić stan włosów i ich cebulek.
Nadmierne wypadanie włosów jesienią – zabiegi trychologiczne
W przypadku długotrwałego wypadania włosów i widocznej utraty kosmyków dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty zabiegów trychologicznych. Wiele z nich poprawia mikrokrążenie skóry głowy i stymuluje włosy do wzrostu, dzięki czemu w krótkim czasie można odzyskać początkową gęstość. Specjalistyczne zabiegi odżywiają włosy, wzmacniają je i sprawiają, że są pełne blasku. Dobrym rozwiązaniem są również kuracje domowe przy użyciu specjalnych kosmetyków o działaniu odżywczym i nawilżającym.
Jak zadbać o włosy jesienią?
Stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych w okresie jesiennym jest bardzo ważne i chroni przed nadmiernym wypadaniem włosów jesienią. Odpowiednio dobrany szampon, odżywka czy maska wzmocnią włosy po sezonie wakacyjnym. Warto również pamiętać o czapce lub kapeluszu przed wyjściem z domu. Nakrycie głowy zabezpieczy włosy przed działaniem niskich temperatur oraz ochroni je od wiatru. W diecie osób dbających o włosy nie może zabraknąć także warzyw i owoców, które są źródłem witamin niezbędnych do utrzymania włosów w dobrej kondycji.