Zakola w młodym wieku – jak zapobiec łysieniu u młodych mężczyzn?
Łysienie w młodym wieku często bywa nieuniknione, a pierwsze oznaki wypadania włosów we wzmożonym tempie coraz częściej odczuwają już nastolatkowie. Przyczyny problemu mogą być złożone, dlatego warto jak najszybciej je znaleźć, aby przeciwdziałać postępującemu wypadaniu. Jak się pozbyć zakoli w młodym wieku i co jest ich przyczyną?
Czy można mieć zakola w młodym wieku?
Przerzedzanie włosów, zwłaszcza przy linii czoła to problem, który coraz częściej dotyka osoby młode. Zakola mogą być wynikiem predyspozycji genetycznych i pojawiać się już w okresie nastoletnim. Często są dziedziczone po rodzicach lub dziadkach. Inne czynniki, takie jak stres czy problemy zdrowotne, mogą również wpłynąć na wcześniejsze wypadanie włosów.
Zakola u młodych mężczyzn czasem bywają rezultatem nieprawidłowej pielęgnacji, nadmiernej stylizacji przy użyciu preparatów obciążających włosy, ale i nieodpowiednio zbilansowanej diety czy zaburzeń na tle hormonalnym.
Zakola u młodych mężczyzn – jak rozpoznać?
Łysienie u młodych mężczyzn często objawia się przerzedzeniem włosów w okolicy skroni, tworząc charakterystyczne obszary skóry z zauważalną utratą gęstości pod dwóch stronach głowy – tuż nad linią włosów. Zakola mogą pojawić się już u nastolatków, a także młodych mężczyzn. Trudno jednoznacznie wskazać wiek i początek nadmiernego wypadania włosów ze względu na różne predyspozycje i przyczyny pojawienia się dolegliwości.
Przyczyny łysienia w młodym wieku
Najczęstszą przyczyną łysienia u mężczyzn jest łysienie androgenowe, czyli łysienie spowodowane predyspozycjami genetycznymi do nadprodukcji androgenów – męskich hormonów płciowych. W wyniku ich wzmożonej syntezy dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, co w konsekwencji prowadzi do wzmożonego wypadania kosmyków. Jeśli w rodzinie występuje łysienie u ojca lub dziadka, istnieje większe ryzyko jego wystąpienia w kolejnych pokoleniach.
Wyraźne przerzedzenie włosów może być również skutkiem długotrwałego stresu lub zdarzenia, które wywołało skrajne emocje. Do utraty włosów mogą prowadzić także zaburzenia odżywiania, infekcje skóry głowy, takie jak grzybica lub choroby skóry m.in. łuszczyca, a także stylizacja i traktowanie włosów ciepłem.
Sposób na zakola w młodym wieku – wizyta w gabinecie trychologa
Jeśli zauważysz nadmierne wypadanie włosów lub inne niepokojące objawy związane z wypadaniem, warto skonsultować się z dermatologiem lub trychologiem, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach i możliwych sposobach leczenia. Im szybciej zaczniesz działać w tym zakresie, zyskasz większe szanse na zastosowanie skutecznej terapii i zahamowanie procesu łysienia poprzez zmniejszenie ryzyka trwałych uszkodzeń mieszków włosowych.
Wizyta w gabinecie trychologa to pierwszy krok do rozpoznania problemu, zweryfikowania przyczyn powstawania zakoli w młodym wieku. Specjalista zacznie od przeprowadzenia dokładnego wywiadu na temat obserwacji, przeszłości chorobowej oraz stylu życiu pacjenta, a następnie wykona badania skóry głowy. W gabinecie trychologa znajduje się sprzęt, przy użyciu którego specjalista może ocenić m.in. rodzaj włosów, stan mieszków włosowych, a także rodzaj łysienia.
Na podstawie wyników badań oraz wniosków z przeprowadzonej analizy stanu głowy trycholog dobiera odpowiednią formę leczenia, która może polegać na przeprowadzeniu kuracji domowej lub wykonaniu zabiegów trychologicznych.
Czy da się powstrzymać zakola?
Zakola to często wynik genetycznej predyspozycji, przez co mogą być trudne do całkowitego powstrzymania, ale istnieją sposoby na spowolnienie ich rozwoju lub poprawienie wyglądu skóry głowy. W zapobieganiu zakolom wykorzystuje się terapię światłem, zabiegi trychologiczne, takie jak mezoterapia mikroigłowa lub terapia peptydowa. Warto także zadbać o zmianę sposobu odżywiania i zrezygnować z używek.