Co robić po ukąszeniu kleszcza?
Od wiosny do jesieni w czasie przebywania na świeżym powietrzu warto zachować rozwagę, ponieważ sezon ten sprzyja występowaniu różnych pasożytów w otoczeniu. Jednym z wyjątkowo niebezpiecznych dla naszego zdrowia jest kleszcz, który poprzez ukąszenie może przenosić różne choroby zakaźne. W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia powikłań po ugryzieniu kleszcza warto znać prawidłowy sposób postępowania. Co robić po ukąszeniu kleszcza i jak rozpoznać objawy ukąszenia?
Ukąszenie kleszcza – co robić?
Jednym z naszych ważniejszych obowiązków po powrocie ze spacerów i zabaw na dworze jest obserwacja całego ciała. Dzięki dokładnemu obejrzeniu wszystkich części ciała można szybciej wykryć obecność kleszcza lub ślad po jego ugryzieniu. Jeśli pasożyt pojawi się na skórze, należy jak najszybciej go usunąć.
W tym celu można zgłosić się z prośbą o pomoc do lekarza pierwszego kontaktu lub samodzielnie oczyścić skórę. Przy użyciu pęsety lub specjalistycznego przyrządu do usuwania kleszczy należy chwycić jak najbliżej miejsca wkłucia, a następnie pociągnąć zdecydowanym ruchem do góry. Po wykonaniu wymienionych czynności należy dokładnie oczyścić dłonie i zdezynfekować miejsce na skórze.
Prawidłowe postępowanie po ukąszeniu kleszcza
Po wyciągnięciu kleszcza powinno się obserwować miejsce wkłucia przez okres minimum 30 dni. Szybka reakcja z naszej strony i brak objawów w miejscu ugryzienia nie stanowi powodu do zmartwień. W takim przypadku sprawdzi się również wykonanie testów obciążeń organizmu przy użyciu biorezonansu. Dzięki nowoczesnej technologii stosowanej w medycynie integracyjnej diagnozuje się przyczyny odpowiedzialne za obciążenia organizmu, w tym patogeny chorób zakaźnych. Wizyta u specjalisty jest konieczna, jeśli po upływie kilku dni na skórze widoczny będzie ślad po kleszczu.
Jak wygląda miejsce po ukąszeniu kleszcza?
Niestety w wielu przypadkach obecność kleszcza na skórze pozostaje niezauważona mimo tego, że doszło do ugryzienia. W takiej sytuacji na obecność pasożyta wskazują objawy typowe dla ukąszenia. Charakterystycznym śladem w miejscu po ukąszeniu kleszcza jest rumień, czyli miejscowe zaczerwienienie skóry w miejscu ukłucia. Ślad może się stopniowo powiększać wraz z upływem czasu, który minął od momentu ugryzienia. Innym z objawów współtowarzyszących rumieniowi lub występującym samoistnie jest obrzęk.
U niektórych po ugryzieniu kleszcza wzrasta temperatura ciała, pojawia się ból stawów i uczucie zmęczenia – objawy podobne do symptomów grypy. Zazwyczaj rumień po ukąszeniu kleszcza oraz inne oznaki bytu pasożyta są widoczne po około 2-3 dniach od wkłucia w skórę. W tym czasie może dojść do zakażenia, dlatego natychmiast należy udać się do specjalisty.
Powikłania po ukąszeniu kleszcza
Do najczęstszych chorób, jakie przenoszą kleszcze, i które stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia należą m.in.
- kleszczowe zapalenie mózgu,
- borelioza,
- anaplazmoza,
- czy babeszjoza.
Do innych powikłań po ukąszeniu kleszcza zalicza się również: bóle głowy, wysoką gorączkę, bóle brzucha, powiększenie węzłów chłonnych i biegunkę. Następstwem chorób zakaźnych wywoływanych przez kleszcze mogą być także objawy psychiatryczne. Nie zawsze jednak kleszcz jest nosicielem chorób, a jego ugryzienie bywa jednoznaczne z zakażeniem.
Czy po ukąszeniu kleszcza trzeba brać antybiotyk?
Nie zaleca się profilaktycznego stosowania antybiotyków w nieuzasadnionych przypadkach po ukąszeniu kleszcza. Przyjmowanie antybiotyków można rozpocząć po stwierdzeniu obecności przeciwciał IgM we wczesnym stadium boreliozy. Do najczęściej wykorzystywanych antybiotyków w leczeniu należą doksycykliny lub amoksycyliny. Terapia trwa około 14-21 dni, a jej przebieg zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem.
Profilaktyka po ukąszeniu kleszcza — co robić?
Gdy ukąsi nas kleszcz, warto kontrolnie zgłosić się do lekarza w celu wykonania testów z krwi umożliwiających wczesne wykrycie boreliozy. Choroba w początkowym stadium rozwoju jest łatwiejsza do rozpoznania niż w późniejszym okresie. Diagnostyka boreliozy bazuje na przeprowadzeniu badań laboratoryjnych i testów. W celu wykluczenia lub potwierdzenia obecności choroby stosuje się m.in. test Western Blot, Elispot 2, test KKI (Krążące Kompleksy Immunologiczne) oraz test serologiczny C6 Lyme – wszystkie z nich dostępne są w naszym Centrum Medycyny i Trychologii Biomedika. Wykonujemy również nieinwazyjne badania po ukąszeniu kleszcza stwierdzające obciążenie organizmu patogenami (bakterie i koinfekcje) przy użyciu biorezonansu, które pozwala natychmiastowo otrzymać dokładny wynik.
Leczenie po ukąszeniu kleszcza
W leczeniu boreliozy i koinfekcji boreliozy wykorzystuje się różne metody leczenia. Do najczęściej stosowanych zalicza się m.in. antybiotykoterapię i probiotykoterapię. W centrum Biomedika stawiamy również na kuracje, które wspierają cały proces leczenia – prowadzimy terapie biorezonansowe oraz witaminowe z wykorzystaniem kroplówek o działaniu wzmacniającym organizm. Wśród pozostałych metod prozdrowotnych warto wyróżnić: terapie ziołowe oraz suplementację doustną.