Łysienie u mężczyzn – przyczyny, rodzaje, leczenie.
Łysienie u mężczyzn nie zawsze wynika z procesu starzenia. Nadmierna utrata włosów może mieć wiele przyczyn i stanowić następstwo zaburzeń pracy organizmu. Problem z przedwczesnym wypadaniem włosów nierzadko negatywnie wpływa na ogólne samopoczucie panów, w związku ze zmianami w wyglądzie. Dlaczego mężczyźni łysieją i jak zatrzymać proces nadmiernej utraty włosów dzięki wsparciu trychologa?
Przyczyny łysienia u mężczyzn
Łysienie u mężczyzn w młodym i średnim wieku to powszechnie występujący problem, który negatywnie wpływa na postrzeganie swojej atrakcyjności. Wielu panów zaczyna zauważać wzmożoną utratę włosów już przed 25 rokiem życia, a w wieku 35 lat przypadłość występuje u około 40% mężczyzn.
Wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn, jednak za podstawowy czynnik, który wpływa na rozwój przypadłości, uznaje się uwarunkowania genetyczne. W innych przypadkach mężczyźni zmagający się z nadmierną utratą włosów mają często problemy natury hormonalnej, występują u nich niedobory składników mineralnych oraz witamin, a także są narażeni na silny stres emocjonalny, który przekłada się na spadek gęstości włosów. Istotne znaczenie może mieć również obecność autoimmunologicznych chorób, schorzeń skóry głowy oraz wpływ niektórych leków, m.in. stosowanych przy leczeniu nowotworów (cytostatyki) oraz chorób układu sercowo-naczyniowego (fibraty).
Łysienie androgenowe u mężczyzn
Łysienie androgenowe stanowi jeden z częściej występujących typów łysienia u mężczyzn, który powszechnie bywa nazywany łysieniem typu męskiego. Za jego rozwój odpowiedzialne są męskie hormony płciowe, a dokładniej testosteron, który pod wpływem działania wybranych enzymów zmienia się w hormon DHT wpływający na receptory androgenowe mieszków włosowych. W efekcie takiej przemiany włosy stopniowo stają się cieńsze i szybciej wypadają ze względu na skrócenie ich fazy wzrostu.
Rozwój łysienia androgenowego u mężczyzn może mieć również podłoże genetyczne. Możliwość odziedziczenia schorzenia po członkach rodziny jest największa w pierwszej lub drugiej linii pokrewieństwa ze strony matki.
Wielu mężczyzn łysieje na czubku czoła za sprawą łysienia androgenowego. Objawy utraty włosów na skutek działania hormonu DHT w pierwszej kolejności są widoczne przy czole i skroniach, a następnie w okolicy ciemienia.
Łysienie plackowate u mężczyzn
Najczęstsze powody męskiego łysienia wiążą się z zaburzeniami na tle hormonalnym oraz wpływem czynników genetycznych, ale niektóre przypadłości mogą nasilać się w wyniku chronicznego stresu oraz traumatycznych przeżyć. Takie czynniki mogą odpowiadać za wystąpienie łysienia plackowatego u mężczyzn, które objawia się wypadaniem włosów na skutek utworzenia się zapalnych ognisk na skórze głowy.
Łysienie plackowate przyjmuje zapalny charakter, a jego przyczyną są uszkodzenia mieszków włosowych w wyniku pojawienia się stanu zapalnego. Charakterystyczne dla schorzenia są ogniska łysienia na skórze, które mogą przyjmować różne formy w zależności od typu łysienia. Najczęściej rozpoznawane z nich to:
- łysienie plackowate zwykłe,
- łysienie plackowate uogólnione,
- łysienie plackowate całkowite.
Mężczyźni z łysieniem plackowatym często zmagają się z nawrotami stanów zapalnych, które prowadzą do rozwoju choroby i utraty włosów z kolejnych obszarów skóry. Zdarzają się jednak sytuacje, w których incydent łysienia występuje jednorazowo.
Inne rodzaje łysienia u mężczyzn
Powody łysienia u mężczyzn mogą również wiązać się z nieprawidłowym przebiegiem naturalnego cyklu wzrostu włosa, a dokładnie z zaburzeniem fazy telogenu (spoczynku). W takiej sytuacji zauważalna jest utrata gęstości w wyniku braku równowagi między liczbą włosów w fazie wzrostu i spoczynku. Łysienie telogenowe może być spowodowane zmianami hormonalnymi, a także wystąpić na skutek przewlekłego stresu. W porównaniu do innych rodzajów nadmiernej utraty włosów bywa całkowicie odwracalne.
Wczesne łysienie u mężczyzn może wynikać z nadprodukcji sebum przez gruczoły łojowe znajdujące się na skórze głowy. Mowa o łysieniu łojotokowym, któremu często towarzyszy łojotokowe zapalenie skóry. W efekcie niepożądanych zmian związanych z zaburzeniami hormonów płciowych (zwłaszcza w okresie dojrzewania) można zauważyć wzmożone wypadanie włosów w młodym wieku.
Łysienie u mężczyzn – jak leczyć?
Sposób leczenia łysienia u mężczyzn zawsze powinien być skonsultowany ze specjalistą, który pomoże dobrać indywidualną formę terapii dostosowaną do rodzaju przypadłości i stanu zdrowia pacjenta. W wielu przypadkach wzmożone wypadanie włosów można zahamować i przywrócić skórze głowy równowagę fizjologiczną oraz ogólną homeostazę organizmu, doprowadzając liczbę włosów do stanu sprzed rozwoju schorzenia.
Podstawą do wdrożenia odpowiedniego leczenia jest wizyta w gabinecie trychologa – specjalisty od skóry głowy i włosów. Przeprowadzenie badania trichoskopowego pozwala zdiagnozować rodzaj łysienia, ocenić stan i liczbę mieszków włosowych, a następnie rozpocząć kurację przy wykorzystaniu zabiegów trychologicznych lub preparatów do samodzielnego stosowania. W wielu przypadkach konieczne może okazać się wykonanie dodatkowych badań i konsultacja z lekarzami, m.in. endokrynologiem, diabetologiem lub lekarzem ogólnym np. w celu unormowania stężeń wybranych hormonów czy poziomu glukozy we krwi.
Jak zapobiec łysieniu u mężczyzn?
Wypadanie włosów u mężczyzn można powstrzymać, rozpoczynając od szybkiego zdiagnozowania problemu odpowiadającego za nadmierne wypadanie włosów. Następnie specjalista skupia się na zahamowaniu procesu utraty włosów i wyeliminowaniu remisji łysienia. Odpowiednio dobrane zabiegi wspomagają odrost włosów i pozwalają przywrócić właściwy stan skóry głowy. Należy uwzględnić fakt, iż łysienia androgenowego uwarunkowanego genetycznie niestety nie można wyleczyć. Wszystkie terapie na łysienie androgenowe skierowane są na opóźnienie procesu wypadania włosów i porost nowych włosów.
Do skutecznych metod leczenia należą m.in. terapia proteoglikanami, mezoterapia, osocze bogatopłytkowe, infuzja tlenowa, preparaty zawierające tzw. blokery DHT. Korzystnie na stan skóry i włosów wpływają również zabiegi z wykorzystaniem światła czerwonego w fototerapii, zwłaszcza lampa LED Biophotonic. Konsekwencja w wykonywaniu zabiegów i dbanie o stan organizmu poprzez włączenie do codziennej diety zdrowych nawyków żywieniowych przynosi zadowalające efekty i często pozwala całkowicie zażegnać dotkliwy problem.
Sprawdź również, jakie są rodzaje i przyczyny łysienia u kobiet i jak przebiega prawidłowe leczenie w tym przypadku! Dzięki terapii pod okiem trychologów z Wrocławia w Centrum Medycyny Biomedika, w krótkim czasie odzyskasz bujne i zdrowe włosy.