Jakie choroby przenoszą kleszcze i co zrobić po ugryzieniu?
Okres wiosenno-letni sprzyja spacerom po lesie, parku i łące. Wielu z nas jednak boi się przebywania w tych miejscach, ponieważ właśnie na nich czyha niebezpieczeństwo w postaci kleszczy. Czym zatem grozi ukąszenie? Co możemy zrobić, by go uniknąć? Jakie choroby wywołują kleszcze? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury!
Kleszcze – dlaczego mogą być dla nas niebezpieczne?
Kleszcze to krwiopijne pajęczaki. Są małe (wielkości ok. łepka od szpilki), dlatego zazwyczaj, nie czujemy, ani nie widzimy, gdy znajdą się na naszej skórze. Kleszcze występują wszędzie tam, gdzie jest ciepło, wilgotno. Zazwyczaj są to miejsca porośnięte niewysokimi drzewami, krzewami, wysokimi trawami. To parki, miejskie ścieżki, lasy, okolice jezior, polany, łąki, a nawet nasze ogrody.
Choroby wywołane przez kleszcze
Same kleszcze u ludzi nie są niebezpieczne. Dopiero choroby wywołane przez kleszcze mogą zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Szacuje się, że nawet 1/3 kleszczy jest chora, a co za tym idzie, zaraża nas poprzez ukąszenie. Najpowszechniejsza choroba roznoszona przez kleszcze to borelioza prowadząca do wielu powikłań zdrowotnych. Należą do nich:
- zapalenie stawów,
- porażenie nerwowego,
- wada serca,
- choroby psychiczne,
- stwardnienie rozsiane,
- a nawet choroba Alzheimera.
Kleszcze oprócz boreliozy, przekazują także inne bakterie, wywołujące koinfekcje. To przede wszystkim:
- babeszjoza,
- erlichioza (anaplazma),
- mykoplazma,
- bartonella.
Kolejna choroba wywołana przez ugryzienie kleszcza to kleszczowe zapalanie mózgu (KZM), które nieleczone lub zbyt późno zdiagnozowane może prowadzić nawet do śmierci. Dlatego też niezależnie od tego, jakie choroby przenoszą kleszcze, należy wiedzieć, co zrobić gdy kleszcz ukąsi.
Co zrobić gdy kleszcz ukąsi?
Co robić po ukąszeniu kleszcza – pod tą frazą możemy znaleźć wiele rad, jednak nie zawsze są one pomocne. Mówi się o smarowaniu kleszcza tłuszczem, przemyciu spirytusem, przypalaniu kleszcza ogniem, jednak może przynieść to więcej szkody niż pożytku. Kleszcza należy bezwzględnie usunąć ze skóry, najlepiej za pomocą pęsety lub szczypiec. Jeśli pojawią się pierwsze niepokojące objawy, warto skorzystać również z porady specjalisty. Pacjenci zazwyczaj nie wiedzą, jakie choroby wywołują kleszcze, które ich zaatakowały, dlatego dla naszych pacjentów, sporządziliśmy porady, jak krok po kroku poradzić sobie w tej sytuacji:
- zadzwoń pod numer 609385040, 609409140 w celu umówienia się na konsultację lekarską.
- u specjalisty otrzymasz skierowanie na właściwe badania w naszej placówce. Nie muszą być one wykonywane na czczo. Następnie są one wysyłane do współpracującego z nami specjalistycznego Laboratorium Wielkoszyński.
- po 10 dniach każdy pacjent otrzymuje wyniki, które konsultowane są z naszym specjalistą.
- kolejny krok to wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Po ugryzieniu kleszcza najlepiej udać się do lekarza.
Choroby przenoszone przez kleszcze — objawy
To, co po ukąszeniu kleszcza możemy zauważyć, jest zależne od tego, jaką chorobę wywołuje kleszcz. W boreliozie najczęściej jest to rumień – charakterystyczne zaczerwienienie skóry o średnicy ok. 5 centymetrów, z czasem blednące od środka. Kolejne, późne objawy, są podobne do grypy. Ból mięśni, zmęczenie, gorączka – to symptomy zakażenia boreliozą, które myli się z innymi chorobami.
Podobnie jest w przypadku kleszczowego zapalenia mózgu. Kleszcze u dzieci mogą spowodować więcej powikłań, stąd też tak ważne jest wprowadzenie skutecznej metody leczenia. Szczególnie niebezpieczne jest kleszczowe zapalenie mózgu, którego można uniknąć szczepieniem. Niekiedy nie wiemy, że kleszcz zaatakował nasze dziecko, ponieważ po kilku kilkunastu godzinach wypicia krwi sam może usunąć się ze skóry. Wyciągnięcie kleszcza w ciągu doby daje spore szanse na to, by nie zaraził nas chorobą. Czasem jednak zaleca się antybiotykoterapię jako metodę prewencji rozprzestrzeniania się bakterii w organizmie. Nawet jeśli nie zdecydujemy się na szybką interwencją lekarską, należy stale obserwować miejsce ugryzienia.
Kleszcze 2022 – choroby i ich leczenie?
W naszym gabinecie mamy dla pacjentów wiele skutecznych metod leczenia chorób przenoszonych przez kleszcze. Są to m.in.:
- antybiotykoterapia,
- podawanie probiotyków,
- oczyszczanie organizmu, detoks z pomocą specjalisty,
- dobrana indywidualnie dieta,
- kroplówki witaminowe,
- ustalenie suplementacji doustnej,
- wsparcie organizmu ziołami i działaniem liposomalnym,
- biorezonans.
Podsumowując – kleszcze, a dokładniej choroby, którymi mogą nas zarazić, są niebezpieczne i należy się przed nimi chronić. O ile przed kleszczowym zapalaniem mózgowym możemy się zabezpieczyć szczepieniem, to innych schorzeń możemy uniknąć jedynie ubraniem, preparatami przeciw kleszczom i unikaniem miejsc, gdzie mogą się one zalęgnąć.