Łysienie łojotokowe – co warto wiedzieć o tej przypadłości?
Łysienie łojotokowe wynika z zaburzeń pracy gruczołów łojowych, które prowadzą do nadmiernego łuszczenia się powierzchni skóry głowy. Efektem tej dysfunkcji jest wzmożone wypadanie włosów, które bez odpowiedniego wsparcia specjalisty – może przerodzić się w poważny problem. Jakie są objawy łysienia łojotokowego i na czym polega leczenie?
Czym jest łysienie łojotokowe?
Łysienie łojotokowe to schorzenie wywołane łojotokowym zapaleniem skóry głowy. Do wzmożonego wypadania włosów prowadzi nadprodukcja sebum związana z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych, co w większości przypadków wynika z zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu. Wśród innych przyczyn zachwiania równowagi produkcji łoju wskazuje się również na m.in. choroby układu nerwowego, chroniczny stres, obecność schorzeń autoimmunologicznych oraz niewłaściwą pielęgnację skóry głowy czy ciężkostrawna, tłusta dieta.
Łysienie łojotokowe jest chorobą charakterystyczną dla osób wchodzących w okres dojrzewania, w których organizmie zachodzą różne przemiany hormonalne.
Dowiedz się więcej na temat hormonalnego wypadania włosów i sprawdź jak sobie z nim radzić!
Łysienie łojotokowe – objawy
Pierwszym objawem łysienia łojotokowego jest przetłuszczanie się skóry głowy i włosów. Przypadłość ta często bywa bagatelizowana, czego następstwem jest pojawienie się łupieżu. W efekcie skóra głowy zaczyna swędzieć, co może prowadzić do jej nadmiernego pocierania i osłabienia cebulek włosów. Włosy zaczynają stopniowo wypadać, a skutkiem nadmiernej produkcji sebum jest ich znaczne przerzedzenie.
Przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy objawy mogą również być bardziej odczuwalne i uciążliwe. Na skórze powstają wtedy ogniska rumieniowe pokryte strupami o żółtym zabarwieniu, skóra nieestetycznie łuszczy się, a w niektórych przypadkach widoczne są wysięki pozwalające odróżnić skórę zdrową od powierzchni objętej stanem zapalnym. Chroniczny stan zapalny osłabia cebulki włosa, co doprowadza do nadmiernego wypadania włosów.
Jak wygląda łysienie łojotokowe u kobiet?
Łysienie łojotokowe u kobiet występuje z podobną częstotliwością jak u mężczyzn. Sebum produkowane jest w różnych ilościach w zależności od wieku, dlatego dziewczynki i chłopcy w okresie pokwitania mogą częściej odczuwać problemy związane z łojotokowym wypadaniem włosów. Zakończenie okresu dojrzewania normalizuje produkcję łoju, choć łojotokowe zapalenie skóry głowy może wystąpić również w dorosłym życiu na skutek problemów ze strony układu hormonalnego oraz w starszym wieku – głównie w okresie przekwitania.
Łysienie łojotokowe – leczenie
Leczenie łysienia łojotokowego warto zacząć od wizyty w gabinecie trychologicznym, gdzie specjalista zdiagnozuje schorzenie i dokładnie zbada ilość sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe skóry głowy. Następnym etapem jest dobór indywidualnej kuracji, której celem ograniczenie ilości produkowanego łoju i przywrócenie skórze równowagi fizjologicznej. W terapii warto uwzględnić preparaty o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym oraz kuracje o keratoplastyczne (zmiękczające naskórek) oraz keratolityczne (złuszczające). Warto zadbać również o dietę bogatą w witaminy i minerały, które wpływają na kondycję skóry i włosów.
Łysienie łojotokowe – odwracalne czy nie?
Łysienie łojotokowe jest całkowicie odwracalne. Szybkie rozpoznanie dolegliwości i wdrożenie odpowiednio dobranej terapii pozwalają zregenerować uszkodzone cebulki włosów. W tym celu nie warto lekceważyć pierwszych objawów, takich jak nadmierne przetłuszczanie się włosów i obecność łupieżu. Wizyta u trychologa przyniesie wiele pozytywnych skutków – również, jeśli specjalista zdiagnozuje inną przyczynę występujących dolegliwości.
Łysienie łojotokowe a androgenowe
Mimo że łysienie łojotokowe i łysienie androgenowe męskie (lub łysienie androgenowe damskie) w dużej mierze zależą od pracy układu hormonalnego – nie są to tożsame choroby. Główną przyczyną, która prowadzi do wzmożonej utraty włosów przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy, jest nadprodukcja sebum. W przypadku łysienia typu męskiego za wypadanie kosmyków odpowiada wzrost stężenia męskich hormonów płciowych m.in. aktywnej formy testosteronu – DHT.
Główne trychologiczne zalecenia przy nadprodukcji łoju i łysieniu łojotokowym
- głowę należy myć w zależności od potrzeby: codziennie lub co dwa dni w letniej wodzie szamponem nawilżającym do skóry przetłuszczającej,
- 1 x w tygodniu należy stosować peeling enzymatyczny do skóry głowy,
- zaleca się suszenie włosów suszarką w letnim strumieniu,
- nie należy kłaść się spać z mokrą głową,
- wskazane jest możliwe unikanie stresu,
- zaleca się stosowanie diety lekkostrawnej, bez cukru,
- warto również zadbać o ogólną odporność organizmu,
- należy stosować lotony na porost włosa,
- pomocne jest te z korzystanie z zabiegów trychologicznych w gabinecie trychologa, mających na celu wzmożenie porostu włosów, czyszczenie skóry oraz pracy nad łojotokiem.