Łysienie – rodzaje, przyczyny, leczenie
Łysienie to powszechna przypadłość – tak samo wśród mężczyzn, jak i kobiet. W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu z bliska, omawiając różne jego aspekty – rodzaje łysienia, główne przyczyny odpowiedzialne za wypadanie włosów, objawy oraz skuteczne metody zapobiegania utracie kosmyków. Jakie są pierwsze oznaki utraty włosów i gdzie uzyskać wsparcie niezbędne przy rozpoznaniu łysienia?
Czym jest łysienie?
Łysienie jest powszechnym problemem dermatologicznym – polega na stopniowej utracie włosów z określonych obszarów skóry głowy lub ciała. Trudno określić jedną przyczynę odpowiedzialną za wzmożoną utratę włosów, dlatego szerzej mówi się o zestawie czynników, które wpływają na cykl życia włosa i zdolność cebulki do produkcji nowych włosów.
Łysienie może wpływać na samopoczucie i pewność siebie osoby dotkniętej problemem, dlatego nie należy lekceważyć pierwszych symptomów przypadłości. Jeśli to możliwe, jak najszybciej postaraj się uzyskać wsparcie specjalisty.
Typy łysienia
Różne rodzaje łysienia wymagają indywidualnego podejścia do terapii, dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na specyficzne objawy i skonsultować się w tym zakresie z trychologiem – specjalistą od schorzeń skóry głowy i włosów.
Możemy wyróżnić dwa typy łysienia z uwzględnieniem płci – łysienie u kobiet oraz u mężczyzn. Oba te rodzaje mają swoje charakterystyczne cechy i przyczyny.
- Łysienie u mężczyzn jest najczęściej związane z tzw. łysieniem androgenowym, które wynika z dziedziczenia predyspozycji do wrażliwości brodawki włosa na hormon dihydrotestosteron (DHT). W efekcie włosy ulegają stopniowemu ścieńczeniu i przerzedzaniu, szczególnie w przedniej części głowy i w okolicach skroni.
- Z kolei łysienie u kobiet może mieć różne podłoże, ale w wielu przypadkach również jest związane z działaniem hormonów. Utrata włosów może być bardziej rozproszona np. obejmować przednią część głowy, zazwyczaj bez widocznej linii zakoli.
Przeczytaj również: Hormonalne wypadanie włosów – jak sobie z nim radzić?
Rodzaje łysienia
W celu podjęcia odpowiedniej kuracji przeciwdziałającej wypadaniu włosów i wspomagającej cebulki do wzrostu należy rozpoznać, z jakim rodzajem łysienia mamy do czynienia. Oto kilka najczęściej diagnozowanych schorzeń u osób zmagających się z nadmiernym wypadaniem włosów o nietypowym przebiegu.
Rodzaj łysienia | Przyczyny | Leczenie |
---|---|---|
Łysienie androgenowe | Dziedziczenie, wrażliwość na DHT, ścieńczenie i przerzedzenie włosów na skroniach i czubku głowy. | Terapie preparatami z blokerami DHT, fototerapia, zabiegi inwazyjne. |
Łysienie telogenowe | Stres, niedobory żywieniowe, przebyte operacje czy choroby. | Jest zazwyczaj odwracalne; po ustąpieniu przyczyny włosy mogą wrócić do normalnego wzrostu. |
Łysienie plackowate | Choroba o autoimmunologicznym podłożu. | Najczęściej odwracalne; zależy od nasilenia choroby. |
Łysienie bliznowaciejące | Zniszczenie mieszka włosowego przez choroby takie jak liszaj płaski, grzybica skóry, toczeń. | Leczenie może pomóc w zahamowaniu postępu choroby i zmniejszeniu ryzyka dalszych uszkodzeń. |
Łysienie androgenowe
Łysienie androgenowe to jedna z częściej diagnozowanych przypadłości – u mężczyzn i kobiet. Następuje w wyniku dziedziczenia predyspozycji do wrażliwości na hormon dihydrotestosteron (DHT), który skraca czas trwania fazy wzrostu włosów. U mężczyzn charakteryzuje się ścieńczeniem i zanikaniem włosów na skroniach, a także czubku głowy, tworząc charakterystyczną łysinę. U kobiet łysienie androgenowe manifestuje się ścieńczeniem i przerzedzeniem włosów od czubka głowy wzdłuż przedziałka włosów.
Łysienie telogenowe
Łysienie telogenowe polega na wzmożonej utracie włosów wskutek działania różnych czynników, takich jak: stres, niedobory żywieniowe, przebyte operacje czy choroby. Następstwem jest szybsze przejście włosów z fazy wzrostu do fazy wypadania (telogenu), co powoduje ich nadmierne wypadanie. Ten rodzaj łysienia jest zazwyczaj odwracalny, a po ustąpieniu przyczyny włosy mogą wrócić do normalnego wzrostu.
Łysienie plackowate
Łysienie plackowate to choroba o autoimmunologicznym podłożu, która objawia się w postaci okrągłych lub owalnych plam łysiny występujących głównie na skórze głowy. Cebulki włosowe w tych miejscach są atakowane przez układ odpornościowy, co powoduje zahamowanie wzrostu włosów. Choroba ta może mieć różny stopień nasilenia – od pojedynczych plam do zaawansowanych, rozległych obszarów łysienia. Najczęściej jest to łysienie odwracalne.
Łysienie bliznowaciejące
W tym przypadku włosy wypadają z powodu zniszczenia mieszka włosowego, a na jego miejscu powstaje tkanka bliznowata, co uniemożliwia ponowny wzrost włosa. Łysienie bliznowaciejące występuje na skutek różnych schorzeń takich jak np.: liszaj płaski, grzybica skóry, toczeń rumienowaty. W niektórych przypadkach leczenie może pomóc w zahamowaniu postępu choroby i zmniejszeniu ryzyka dalszych uszkodzeń
Etapy łysienia
Łysienie androgenowe można podzielić na trzy etapy:
- Faza wczesna – włosy stają się cieńsze, a następnie są na tyle słabe, że zaczynają się przerywać. Zmiany w postaci przerzedzenia najczęściej możesz zauważyć – w czołowej części głowy u mężczyzn i w środkowej części skalpu – u kobiet.
- Zaostrzenie objawów – obszar łysienia powiększa się, a włosy stają się coraz cieńsze i rzadsze, tworząc charakterystyczne obszary łysiny na głowie.
- Faza zaawansowana – na głowie zostaje tylko kilka pojedynczych włosów lub zupełnie ich brak. Przypadłość często zaczyna obejmować także inne obszary ciała.
Przyczyny łysienia
Nie można jednoznacznie wskazać przyczyn odpowiedzialnych za problem łysienia, a wiele z nich jest kwestią indywidualną, zależną od genów, stylu życia osoby oraz predyspozycji. Lekarze skłaniają się natomiast do określenia czynników, które w wielu przypadkach odpowiadają za aktywację choroby lub nasilenie objawów. Należą do nich:
- Czynniki genetyczne – skłonność do łysienia może być dziedziczona po rodzicach.
- Zmiany hormonalne – zwiększony poziom DHT, hormonów tarczycy lub niektórych hormonów płciowych może wywołać łysienie.
- Obecność chorób autoimmunologicznych.
- Niedobory żywieniowe – brak dostarczania wraz z dietą kluczowych czynników odżywczych.
- Chroniczny stres.
Pierwsze oznaki łysienia
Pierwsze objawy łysienia to znak, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego, dlatego nie można ich bagatelizować. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek, ponieważ nie każda większa ilość włosów pozostawionych na szczotce oznacza chorobę. Niekiedy zauważamy, że we wzmożonym tempie włosy wypadają na jesień, czyli sezonowo np. po słonecznym lecie i w związku ze zmianą temperatury otoczenia. Innym powodem mogą być zmiany fizjologiczne następujące w organizmie, takie jak: zajście w ciążę lub rozpoczęcie przyjmowania preparatów zawierających hormony. Jeśli jednak wykluczasz wszystkie powyższe okoliczności nadmiernej utraty gęstości, zwróć uwagę, czy:
- zauważasz stopniowe przerzedzanie się włosów na skroniach oraz przy linii czoła;
- Twoje włosy okresowo wypadają ze wzmożoną częstotliwością z obszaru całej głowy.
Jeśli tak – mogą to być pierwsze oznaki łysienia. W celu potwierdzenia ich konieczne jest przeprowadzenie dokładniejszej diagnostyki np. w gabinecie trychologa we Wrocławiu.
Dowiedz się więcej na temat wypadania włosów po ciąży – ile trwa i jak mu zaradzić?
Współtowarzyszące objawy łysienia
Wzmożonemu wypadaniu włosów wskutek łysienia mogą towarzyszyć również inne objawy, które pomogą ustalić rodzaj przypadłości. Wśród nich wyróżnia się m.in.:
- swędzenie skóry głowy (może towarzyszyć utracie włosów w wyniku łojotoku lub reakcji alergicznych)
- zmiana jakości włosów (mogą stać się cieńsze, kruche i mniej elastyczne).
Za objaw współtowarzyszący łysieniu można uznać również widoczne na szczotce, poduszce lub podczas mycia włosów pozostałości kosmyków w ilości większej niż zazwyczaj. Warto pamiętać, że włosy wypadają każdego dnia i jest to całkowicie naturalny proces – dopiero ich nadmierna utrata może świadczyć o obecności pewnej dysfunkcji.
Jak rozpoznać łysienie?
Rozpoznaniem łysienia zajmuje się specjalista – dermatolog lub trycholog na podstawie szczegółowego badania skóry głowy, wywiadu medycznego oraz ewentualnych badań dodatkowych. Przed wizytą w gabinecie trychologa można wykonać morfologię krwi – żelazo, ferrytynę, B12 oraz badania hormonalne, co skróci czas potrzebny do uzyskania diagnozy.
Czy da się powstrzymać łysienie?
Nie zawsze można całkowicie powstrzymać łysienie, zwłaszcza gdy ma ono podłoże genetyczne. Istnieją jednak różne metody leczenia, które ograniczają proces wypadania włosów i wspomagają ich odrost. W niektórych rodzajach leczenia np. androgenowym stosuje się terapie preparatami, z tzw. blokerami DHT. Korzystnie na zahamowanie wypadania włosów wpływają również: terapia światłem, czyli fototerapia oraz inne zabiegi inwazyjne jak osocze bogatopłytkowe czy mezoterapia.
Zabiegi na łysienie wspomagające odrost włosów
Celem wykonania zabiegów trychologicznych przede wszystkim jest pobudzenie mikrokrążenia, zahamowanie procesu miniaturyzacji włosów, łagodzenie objawów współtowarzyszących oraz wsparcie procesu odrostu włosów, które nie uległy miniaturyzacji. W tym zakresie dobre rezultaty można osiągnąć poprzez wykonanie:
- mezoterapii mikroigłowej,
- mezoterapii,
- laseroterapii,
- zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego,
- elektrostymulacji mikroprądami,
- terapii proteoglikanami,
- stosowanie preparatów o działaniu specjalistycznym w domu.
Pomóc może również zbilansowana dieta bądź suplementacja.
Jak zapobiec łysieniu?
Nie zawsze da się zapobiec łysieniu, ponieważ w wielu przypadkach schorzenie postępuje wbrew wszelkim staraniom. Możesz jednak odpowiednio zadbać o włosy, skórę głowy oraz cały organizm, aby w jak najlepszy sposób przełożyło się to na ogólne zdrowie oraz kondycję kosmyków. W tym celu:
- Zadbaj o zrównoważoną dietę – pamiętaj o spożywaniu odpowiedniej ilości białka, witamin oraz składników mineralnych, które korzystnie wpływają na stan włosów.
- Unikaj stresu – zdrowy tryb życia może pomóc w zmniejszeniu negatywnego wpływu stresu na włosy.
- Zapewnij włosom odpowiednio dobraną pielęgnację – unikaj używania zbyt gorących narzędzi do stylizacji, częstego farbowania i agresywnego czesania.
- Wykonuj regularne badania – skonsultuj z lekarzem wszystkie dolegliwości, aby wykluczyć obecność innych chorób.
Łysienie jest schorzeniem, które nie tylko ingeruje w wygląd, ale także może wpłynąć na pewność siebie i samopoczucie. Dlatego ważne jest, aby otwarcie rozmawiać na ten temat i szukać pomocy w specjalistycznych gabinetach, gdy tylko zauważysz pierwsze oznaki problemu.